Home * Tag Archives: shqiperi

Tag Archives: shqiperi

Studentët do të formojnë partinë “Shpresë për Shqipërinë”

Disa studentë, me mbështetjen e emigrantëve dhe intelektualëve kanë marrë nismën për të themeluar një Parti të re Politike. Partia do të quhet “Shpresë për Shqipërinë”. Kjo parti nuk do të ketë një kryetar, por një Këshill Kombëtar Koordinatorësh. Kjo parti është një parti e frymëzuar nga studentët, e iniciuar nga disa prej tyre, por që synon të ngjallë shpresën ...

Read More »

Të gjithë lekët që keni janë fallso

Pse të gjithë lekët që janë në qarkullim janë fallso? Sepse është një copë letre pa asnjë garanci nga rezerva e arit, sepse Banka Qendrore (private) i kushton 50lek për të prodhuar një kartëmonedhë, kosto e letrës dhe bojës, kurse ne na jep borxh vlerën nominale të tij bashkë me interesa që nuk do mundemi ti paguajmë kurë pasi nuk ...

Read More »

Nano, Berisha, Meksi, Qoku, së bashku në Paris 1987

Ishte momenti kur marin komandat nga lart për të filluar rënimin e shqipërisë. Pas mbylljes 50 vjeçare ku të gjithë vlerat njerëzore u fikën nga diktatura më e egër dhe e gjatë në historinë e botës, aty ku e vetmja vlerë ishte partia, filloi një goditje tjetër për shqiptarët. Kjo foto, është bërë në Paris 1987, aty ndodhen Mentor Qoku, ...

Read More »

Itali-Shqipëri, nis grumbullimi i kuqezinjve

Ka filluar grumbullimi anti Itali dhe Bosnje për përfaqësuesen kuqezi, ku ditën e shtunë dhe të dielë kanë filluar të mbërrijnë lojtarët e parë. Një grumbullim disi ndryshe, me shumë lojtarë të dëmtuar dhe një pjesë me pak minuta në këmbët e tyre. Gjithsesi, kjo nuk pengon askënd nga ata që ka thërritur Xhani de Biazi që të jetë i ...

Read More »

Deputeti Italian denoncon zhdukjen e 28.600 ton mbeturina

Në faqen personale të deputetit italian të Lëvizjes 5 Yje z.Ricardo Nuti, është denoncuar zhdukja e 28.600 tonëve mbeturina. Deputeti nga Palermo, kërkon nisjen e një hetim parlamentar për mbetjet e zhdukura në Shqipëri, duke kërkuar shpjegime nga qeveria dhe në radhë të parë nga kryeministri italian. “Fshehurazi nga të gjithë, një trafik i frikshëm mbetjesh më 2016 ka përfshirë ...

Read More »

Transferta me Italinë, shtyhet afati për biletat

Qeveria e futbollit shqiptar vendosi të shtyjë afatin e shitjes së biletave për tifozët që do të duan të ndjekin nga afër kombëtaren në transfertën delikate ndaj Italisë këtë fund muaji. FSHF ka çuar deri në 16 mars, limitin për tifozët që të mund të sigurojnë një vend në stadiumin “Renxo Barbera” të Palermos, për sfidën eliminatore të botërorit 2018 ...

Read More »

UFO-t në Shqipëri

Studimet dhe shkrimet ufollogjike qenë të përhapura mjaft në botën jashtë vendit tonë të izoluar. Në Shqipëri kishin depërtuar disa lloje filmash  të rrallë, por  dhe në këtë  izolim,shteti mbante në vëmëndje UFO-logjine. Studimet dhe dosjët e hapura për këtë fenomen në Shqipëri , ruheshin nën siglen “ Top secret ”. Sigurimi i Shtetit, kishte caktuar personel  të specilizuar për ...

Read More »

O sot o kurrë

Jetuam në këto troje 100 000 – 30 000 vjet më parë , në periudhën e Paleolitit të Mesëm. Ishin hapat e para kur paraardhësit tanë mësuan të punojnë veglat e strallit. Njerëzit e këtyre trevave kaluan Neolitin, Epokën e bronzit , e më pas hyri koncepti Iliri, një nga popullësitë më të mëdha të Evropës së atëherëshme. Në këto ...

Read More »

Mos shit shpirtin për 100 Euro

Në shekuj shqiptarët kanë luftuar beteja, e kanë kapur armikun për fyti dhe s’kanë lënë armik pa luftuar. Por tani jemi të rrethuar prej armiqve. Nuk është armik me të cilin të përleshesh ballë për ballë. Armiku ynë është vetvetja. Lërini mënj’anë mendimet partiake, kanë qenë dëmprurëse gjithmonë për ne. Ato janë vënë aty nga ne, për të na shërbyer, ...

Read More »

Kur voton Rilindjen

Read More »