Home * Tag Archives: politike

Tag Archives: politike

Meta: Shqiptarët, faktor kyç në Malin e Zi. Takimi me Gjukanoviç, i shkëlqyer

Presidenti Ilir Meta e ka konsideruar “të shkëlqyer”, vizitën e tij zyrtare në Malin e Zi dhe takimin me Presidentin Milo Gjukanoviç. Meta ka shkruar në Fb sot, krahas fotografive nga takimi, këto përshtypje: “Shumë i lumtur të vizitoj zyrtarisht Malin e Zi dhe të zhvilloja me Presidentin, Milo Gjukanoviç një takim të shkëlqyer! Forcimi edhe më shumë i marrëdhënieve ...

Read More »

Stop me këtë neveri!

Nga Erl Kodra “Rrëfimi i tmerrit” Unë sonte nuk mund të shkruaj tekst normal. Domethënë, nuk mund të shkruaj me një linjë të saktë arsyetimi, të rendis argumente ose të sistemoj fjalitë e mia bukur. Jo, sepse une nuk jam aq cinik sa të mund ta bëj këtë gjë qetësisht. Jo, sepse sonte unë sapo pashë një show horror teksa ...

Read More »

Dipllomacia

Diplomacia është arti për të shtyrrë vendimet deri sa ato nuk zgjidhen vetë.

Read More »

“Tranzicion m… me nder jush”

Tranzicion : Proçes ndryshimi që zhvillohet gjatë një periudhe kohe. Ky term bën përjashtim për vendin tonë, Shqipërinë, për ne shqipëtarët. Ne kemi kohë që jemi në një autobus urbani që përshkruan një itinerar të caktuar me fanatizëm të habitshëm. Pa stacione ndalimi, e herë herë për të ndryshuar disi monotoninë ecim dhe mbrapa.   Shoferët e njohin mirë këtë ...

Read More »

Hakërrim

Dua të protestoj fort e me thirrje piskame.
Të flas me argumenta për dje dhe për sot. Dua të shkallmoj të keqen që na ka zënë e 
të nis udhën e re për sot e mot. Dua të ndalet e zeza mbi ne, 
nga rrënjet të shkul gramin 
e të kemi një fe 
tonën si fëmija mamin. Dua të protestoj për ...

Read More »

‘Dora e fshehur’. Sekreti i lidërve që sunduan botën!

Kjo duket e pamundur por ne do të shohim origjinën masonike të “dorës së fshehur” dhe të njerëzve më të fuqishëm që kanë bërë këtë gjest nëpër pozat e tyre të famshme. A ka forcë të fshehur pas ngjarjeve botërore të shekujve të kaluar? A është rënia e monarkive evropiane, ajo që ka sjellë në radhë Epokën e Iluminizimit dhe ...

Read More »

EDITORIAL/ A i di këto Ilir Meta?

E kemi thënë edhe herë të tjera që nëse duam të kuptojmë se çfarë është duke menduar Edi Rama dhe çfarë planesh politike ka ai për të ardhmen e afërt, duhet lexuar me vëmendje Mero Baze. Kapilarët mental ( në proporcion të drejtë me ata financiarë) mes kryeministrit dhe botuesit të Temës, janë në funksion të plotë dhe punojnë 24 ...

Read More »