Home * Tag Archives: planet

Tag Archives: planet

A ka jetë në Mars? Zbulimi i fundit i Rover-it mund të japë një përgjigje

Roveri Curiosity i Nasës ka zbuluar molekula të reja organike rezistente në shkëmbinjtë sedimentarë prej 3 mijë milionë vitesh në Mars. Zbulimi i publikuar në revistën “Science” rrit mundësitë që një regjistër i banueshëm dhe i jetës marsiane të jetë ruajtur pavarsisht nga kushtet ekstreme të fqinjit tonë. Në një komunikatë, udhëheqësi i këtij studimi Jen Eingenbrode shprehet se sipërfaqja ...

Read More »

‘LIBRA’ parti e një planeti tjetër

Pas akuzave të Blushit ka ardhur dhe reagimi i kreut të Kuvendit dhe kreut të LSI, Ilir Meta. Në fjalën e tij, Meta u shpreh se e vetmja ndërhyrje e tij te Kryeministri Edi Rama ka qenë që Ben Blushi të bëhej ministër. Gjithashtu, Meta i kujtoi Blushit se nuk mund të sillet dhe të flasë si një politikan që ...

Read More »

Energjia misterioze shkakton ndryshime në Sistemin Diellor

Në vitet e fundit, ka pasur disa anomali, jo vetëm në planetin tonë, por edhe në sistemin tonë diellor. Kohët e fundit, dielli po sillet në një vend të parregullt. Rotacioni diellor është në rritje, sipas vëzhgimeve të stacionit diellor Kislovodsk, në Shën Petersburg, Rusi. Shumë planetë janë duke kaluar nëpër ndryshime shumë më të madha të klimës se sa ...

Read More »

NASA zbulon një planet të ri në sistemin tonë diellor

Planeti i ri i cili është zbuluar u njoftua nga NASA ditën e sotme. Ndërkohë përbërja e këtij planeti është nga 50% banditistan dhe 50% kanabistan Shqiptar.

Read More »

12 vjeçari trondit shkencën: Ja si është jeta në Mars, aty ka akoma njerëz që jetojnë

Ndoshta nuk e dini, por fëmijët që kujtojnë jetën e tyre të kaluar nuk është diçka e re. Rimishërimi padyshim është një temë interesante madje edhe për vetë shkencëtarët. Carl Sagan, një astronom dhe astrobiolog amerikan, thotë se rimishërimi duhet të studiohet seriozisht, duke thënë se “fëmijët shpesh raportojnë detaje nga jeta e tyre e mëparshme, që, pas studimit, dalin ...

Read More »