Home * Tag Archives: ekonomi

Tag Archives: ekonomi

Forumi Ekonomik/ Shqipëria kërcënohet nga kriza fiskale

Edhe pse qeveria pretendon se ka vënë nën kontroll borxhin publik dhe financat e shtetit, Forumi Ekonomik Botëror vëren se Shqipëria kërcënohet nga kriza fiskale. Paralajmërimi është bërë publik në raportin e fundit ‘Risqet Rajonale për të Bërë Biznes’. Raporti është hartuar përmes pyetjeve direkte të përfaqësuesve të bizneseve më të mëdha në vend, kryesisht kompani ndërkombëtare, të cilët kanë ...

Read More »

Arrestimet, Rama për biznesin e madh: Mos luani me taksat se ju gjen belaja

Pas arrestimit të 13 personave dhe shpalljes në kërkim të 12 të tjerëve nën akuzën e evazionit fiskal, vjen një reagim nga kryeministri Edi Rama. Ky i fundit përmes një postimi në ‘Facebook’ theksoi se ulja e taksave synon dhe uljen e informalitetit dhe evazionit fiskal. Po ashtu ai pohoi se arrestimi i një dyzine shkëlësish është mesazh i qartë: ...

Read More »

Të rinjtë shqiptarë që studiojnë jashtë nuk duan të kthehen më në Shqipëri

Në Tiranë, Qendra për Studime Ekonomike dhe Sociale sapo mbylli një studim mbi trendet migratore të popullatës shqiptare. Ekspertët zbuluan se ka një rritje të emigrimit potencial dhe se po emigron pjesa më e arsimuar e banorëve. Sipas një vëzhgimi tjetër, studentët shqiptarë, që po studiojnë jashtë vendit, nuk duan të kthehen më në Shqipëri. Për detajet e këtyre studimeve, ...

Read More »

Të gjithë lekët që keni janë fallso

Pse të gjithë lekët që janë në qarkullim janë fallso? Sepse është një copë letre pa asnjë garanci nga rezerva e arit, sepse Banka Qendrore (private) i kushton 50lek për të prodhuar një kartëmonedhë, kosto e letrës dhe bojës, kurse ne na jep borxh vlerën nominale të tij bashkë me interesa që nuk do mundemi ti paguajmë kurë pasi nuk ...

Read More »