Home * Tag Archives: droge

Tag Archives: droge

Xhafaj drejt dorëheqjes, apo shkarkimit…?

Fatmir Xhafaj do të dorëzohet në ditët apo maksimalisht në javët në vijim. Ai mundet të ketë bërë marrëveshje me Ramën të pranojë të shkarkohet prej tij në shtator se bashku me disa ministra të tjerë për të shmangur njollën e lidhjes me trafikun e drogës. Ai shikon se sulmi ballor po i vjen nga opozita. Por ajo që po ...

Read More »

Rama rrezikon: “Shpejt një filëm tjetër, po kërkojmë trafikant për ministër”

“Në qeveri si në jetën reale”. Me këtë mesazh hapet fjalimi i Kryeministrit, që paralajmëroi se aktori i ri për kandidat në ministrinë e brendshme. Ai do jetë vetë trefikant. Aktori, do duhet të punojë shumë, për t’ia kaluar filmave të mëparëshme “Trafikanti 1” dhe “Trafikanti 2”. Kësaj here s’do përfshihen vetëm kushërinjtë dhe vëllezërit, por i gjithë fisi. Gjithashtu ...

Read More »

Deklarata bombë/ Hajdarmataj në përgjim?

Prokurori i çështjes “Tahiri”, Besim Hajdarmataj ka bërë një deklaratë të fortë sot në sallën e gjyqit, ndërsa po zhvillohej seanca ndaj ish-ministrit të Brendshëm. Ish-kreu i Krimeve të Rënda, Besim Hajdarmataj ka hedhur dyshime të forta edhe për një përgjim të mundshëm të prokurorëve që hetojnë çështjen “Tahiri” nga ish-ministri, apo njerëz të lidhur më të, kur tha se: ...

Read More »

Nuk ka bërë ndonjë krim: Probleme për trafikantin Saimir Tahiri

Një skandal i pa precedentë po zhvillohet në botën e krimit: Trafikanti Saimir Tahiri, një nga njerëzit më të mëdhenj të hashashit shqiptar, është në akuzë sepse nuk ka bërë asnjë krim. Duket se gjatë përgjimeve tek krimet “Habilajt”, Tahiri ka harruar të shënoi në CV e tij këtë fakt, duke shkelur rregullat e Krimit. Tahiri i gjetur në mesin ...

Read More »

Rama ‘Pentito’? Pse vetëdëshmoi kryeministri pa u thirrur si i dyshuar?

Edi Rama, kryeministri i ‘vetmuar’ i qeverisë shqiptare ka bërë sot më shumë se një akt politik, një akt ligjor duke dëshmuar publikisht raportet e tij me bandën ‘Habilaj’ pa ja kërkuar asnjë institucion këtë dëshmi. Së paku deri më tani. Edi Rama dëshmoi dhe pohoi se të gjitha emërimet në polici kanë qenë propozime të Saimir Tahirit dhe se ...

Read More »

Ngjela: Lamtumirë Kryeministër, ike me turp nga kjo punë.

Përgjimet e ‘dosjes Habilaj’, ku është përfshirë edhe emri i Saimir Tahirit kanë sjellë një tërmet të vërtetë politik në vend, që duket se do të vazhdojë të sjellë edhe largimin e qeverisë. Për këtë shkruan edhe miku i Edi Ramës, avokati Spartak Ngjela në një shkrim në faqen e tij në Facebook. Lamtumirë Rama! Ike me turp nga kjo ...

Read More »

Zbulohen 400 ton drogë në Lezhë

Ja çfarë shkruan ish-Kryeministri Sali Berisha  në profilin e tij në Facebook: 400 tonelata drogë në magazinat e klanit udhëheqës të Partisë Socialiste, Ndoka! Oficeri dixhital denoncon: 400 tonelata drogë në magazinat e klanit drejtues të PS Lezhë, Ndoka që ruhen me polici dhe roje të armatosur! Lexoni mesazhin! sb “Mbrëma z. Berisha! Uroj të jeni mirë. Jam oficer policie. ...

Read More »

Basha: Lu(bisti) i Ramës në SHBA paguhet me paratë e ARMO-s

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka sulmuar sërish qeverinë nga Çadra e Lirisë pasditen e sotme, ku është shprehur se republika e vjetër është komploti më i madh në histori që u është bërë shqiptarëve. Kreu i demokratëve përmendi edhe një lobist të qeverisë në SHBA që paguhet me paratë nga trafiku i kanabisit dhe me paratë e naftës ...

Read More »

Raporti i DASH: Shqipëria rekorde në burimet e drogës

Shqipëria mbetet një ndër vend burimet kryesore të marijuanës, por edhe rrugë tranziti për kokainën dhe heroinën, e destinuar për në vendet e Bashkimit Europian. Ky është raporti i publikuar nga Departamenti Amerikan i Shtetit për vitin 2016 mbi luftën kundër prodhimit dhe trafikimit të drogës. Në raportin thuhet  se vitin e kaluar pati shtim të plantacioneve me kanabis në ...

Read More »

New Europe: Aleatët e Edi Ramës

Ndërkaq në shkrimin e New Europë thuhet: Sipas dy artikujve të botuar në “Huffington Post” dhe “The Washington Times”, si dhe disa burime të tjera, duket se në Shqipëri ka një përpjekje të përbashkët “interesash të veçanta” për të mbështetur kryeministrin e tanishëm, Edi Rama, në zgjedhjet e  përgjithshme të qershorit. Nuk është më një sekret që qeveria e Ramës ...

Read More »