Sport

Presidentët e klubeve të futbollit më të pasur në botë

Kudo që shkoni, do të gjeni gjithmonë disa miliarderë që kanë investuar një pjesë të trashëgimisë së tyre në futbollin vendas ose ndërkombëtar. Për të kuptuar se cilat janë realitetet më të pasura europiane të futbollit në botë dhe për të përpiluar klasifikimin përfundimtar, gazeta angleze “Mirror” mblodhi të dhënat në lidhje me pronarët e klubeve.

Ndër klubet italianë të pranishëm në TOP 10 janë Juventus dhe Inter, ndërsa pozicionet e mbetura janë të ndara në mes Premier League dhe MLS, midis pronarëve rusë, sheikëve arabë dhe manjatëve amerikanë të cilët mburren me pasuritë me dhjetë numra.

Të dhëna ne mëposhtme janë pasqyruar në miliardë paund:

10 Joe Lewis (Tottenham) – 3.8

9 Zhan Jindong (Inter) – 5.2

8 Shahid Khan (Fulham) – 5.4

7 Nasser Al-Khelaifi (PSG) – 6.2

6 Stan Kroenke (Arsenal) – 6.4

5 Roman Abramovich (Chelsea) – 8.3

4 Philip Anschutz (LA Galaxy) – 10

3 Familja Agnelli (Juventus) – 10.4

2 Sheikh Mansour (Man City) – 17

1 Dietrich Mateschitz (NY Red Bulls) – 17.8

 

Maska.al

Loading...
Etiketat

Artikuj të ngjashëm

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Close
Close