Home * Lajme * Investigim * Gjashtë deputetë dhe tre kryebashkiakë po hetohen nga prokuroria

Gjashtë deputetë dhe tre kryebashkiakë po hetohen nga prokuroria

Deputetët nën hetim: Artan Gaçi (PS), Armando Prenga (PS), Gledion Rehovica (LSI), Aqif Rakipi (PDIU), Omer Mamo (PDIU) dhe Mhill Fufi (PD).

Kryebashkiakët në hetim: Eduard Kapri i Pogradecit (PD), Adriatik Zotkaj i Poliçanit (PS) dhe Termet Peçi i Tepelenës (PS). 

Prokuroria e Përgjithshme ka derguar në KQZ disa shkresa me përmbajtje të njëjtë për 9 funksionarët publikë, duke kërkuar informacion se në çfarë stadi verifikimi janë formularët e tyre të dekriminalizimit.

6 deputetët e lartpërmendur dhe 3 kryebashkiakët rrezikojnë mandatin nëse prokuroria ccon dosjet e tyre në KQZ. Theksojnë se deri tani nga ligji i dekriminalizimit janë djegur dy deputet dhe një kryetar bashkie, përkatësisht: Dashamir Tahiri e Shkëlqim Selami si dhe Elvis Rroshi i Kavajës.

loading...

Leave a Reply