Internet

Itali, familja skllave e internetit: qëndruan të mbyllur në shtëpi për dy vjet

Për një familje nga Bari, interneti ishte bërë një varësi patologjike, aq shumë sa prindërit dhe dy fëmijët, një vajzë 9-vjeçare dhe një djalë 15 vjeçar, mbetën të mbyllur në shtëpi për dy vjet e gjysmë. E vetmja që dilte ishte vajza më e vogël, që shkonte në shkollë dhe blinte ushqime për familjen që ushqehej vetëm me karamele dhe briosh ...

Read More »

KUJDES! Të gjithë e hëngrën “10 years challenge”!

Një hashtag i thjeshtë në Facebook mund të fshehë mbledhjen më të madhe të të dhënave që mund të jetë bërë ndonjëherë për njohjen e fytyrës. Ata që përdorin rrjetet sociale do të kenë vënë re gjënë më trendi të momentit, të vendosin foton e tyre të marrë kohët e fundit pranë një prej dhjetë viteve më parë. Është quajtur ...

Read More »

”Collection #1” mega arkivi me 770 milionë e-mail të vjedhura

Quhet ”Collection #1” dhe sipas disave mund të përfaqësojë arkivin më të madh të e-mail-ave dhe fjalëkalimeve të vjedhura në histori: një ‘listë kryesore’ e hakerëve, me të dhëna të vjedhura nga miliona përdorues. Është një bazë te dhënash e madhe prej mbi 87 GigaByte me më shumë se 12,000 fotografi, në të cilën mblidhen 773 milionë adresa elektronike dhe ...

Read More »

Parashikimi, çfarë do të ndodhë me internetin

Interneti do të ndahet në dy botë të ndryshme brenda dekadës së ardhshme dhe Kina do të udhëheqë njërën prej tyre, sipas shefit ekzekutiv të Google, Eric Schmidt. 63-vjeçari multi-miliarder thotë se censura dhe kontrolli i qeverisë kineze mbi aksesin online të qytetarëve të saj do të thotë se nuk është në përputhje me demokracinë e internetit në perëndim. Kjo do të thotë ...

Read More »

Arrestohet e më pas lirohet “hacker”-i i politikanëve në Gjermani

Policia e arrestoi dhe pastaj e la të lirë, personin e dyshuar për vjedhjen dhe publikimin e të dhënave personale të shumë politikanëve dhe personave publikë në Gjermani. Bëhet fjalë për një 20-vjeçar nga Mittelhesseni, i cili e ka pranuar ndërkohë fajin. I riu i justifikoi veprimet e veta me zemërimin e ngjallur nga disa deklarata të politikanëve, gazetarëve apo ...

Read More »