Home * Shkencë & Teknologji

Shkencë & Teknologji

Rritja e tregut të aplikacioneve, Kina 50% të shkarkimeve

Nëse tregu i smartfonëve vuan, e njëjta gjë nuk mund të thuhet për atë të aplikacioneve, të lindur pak më shumë se 10 vjet më parë pas lancimit të iPhone. 2018 ishte një vit tjetër i rritjes me shkarkime që tejkalonin shifrën prej 194 miliardë dollarësh, një rritje prej 35% krahasuar me vitin 2016. Shpenzimet globale, megjithatë, kaluan 100 miliardë ...

Read More »

Itali, familja skllave e internetit: qëndruan të mbyllur në shtëpi për dy vjet

Për një familje nga Bari, interneti ishte bërë një varësi patologjike, aq shumë sa prindërit dhe dy fëmijët, një vajzë 9-vjeçare dhe një djalë 15 vjeçar, mbetën të mbyllur në shtëpi për dy vjet e gjysmë. E vetmja që dilte ishte vajza më e vogël, që shkonte në shkollë dhe blinte ushqime për familjen që ushqehej vetëm me karamele dhe briosh ...

Read More »

Në trupin e njeriut ndodhen të paktën 5 000 lloje bakteresh

Pas përditësimit të katalogut të baktereve në trupin e njeriut, nga rreth 1 500 llojet që njiheshin deri tani, numërohen gati 5 000, ku shumica, rreth 77%, ishin të panjohura, sipas një studimi të publikuar në revistën “Cell”, të drejtuar nga Italia, me grupin e bioinformatikës së Universitetit të Trentos dhe të koordinuar nga Nicola Segata dhe Edoardo Pasolli. Pas ...

Read More »

KUJDES! Të gjithë e hëngrën “10 years challenge”!

Një hashtag i thjeshtë në Facebook mund të fshehë mbledhjen më të madhe të të dhënave që mund të jetë bërë ndonjëherë për njohjen e fytyrës. Ata që përdorin rrjetet sociale do të kenë vënë re gjënë më trendi të momentit, të vendosin foton e tyre të marrë kohët e fundit pranë një prej dhjetë viteve më parë. Është quajtur ...

Read More »

”Collection #1” mega arkivi me 770 milionë e-mail të vjedhura

Quhet ”Collection #1” dhe sipas disave mund të përfaqësojë arkivin më të madh të e-mail-ave dhe fjalëkalimeve të vjedhura në histori: një ‘listë kryesore’ e hakerëve, me të dhëna të vjedhura nga miliona përdorues. Është një bazë te dhënash e madhe prej mbi 87 GigaByte me më shumë se 12,000 fotografi, në të cilën mblidhen 773 milionë adresa elektronike dhe ...

Read More »

Krijohet video lojë për Edi Ramën

“Tepsia ime” është video loja më e re për kryeminstrin Rama e krijuar dhe ideuar nga stafi i portalit Komiteti.al Kjo lojë është shumë e lehtë për t’u luajtur duke ju krijuar mundësinë të luajë kushdo. Në qendër të lojës është kryeministri Edi Rama.  Stafi ka krijuar lojën nisur nga dëshira e kryeministrit për të qenë prezent kudo, madje edhe ...

Read More »

E thotë shkenca: Gratë janë më të forta se burrat

Ndoshta do befasoheni por sipas shkencës gratë janë më të forta se burrat përsa i përket perceptimit të dhimbjes. Ajo që besohej edhe në kulturën popullore, është vërtetuar edhe nga shkenca. Studimi është kryer nga universitetet kanadeze dhe është publikuar në revistën shkencore Current Biology. Rezulton se përballë eksperiencave të dhimbshme, qofshin fizike apo psikologjike, dhe në ripërtëritjen e tyre, gratë ...

Read More »

Kina do të ‘ndërtojë shtëpi në hënë nëpërmjet teknikës 3D’

Zyrtarë të agjencisë hapësinore kineze, kanë bërë të ditur se do të rikthehen në hënë në fund të vitit me misionin Chang’e-5, dhe do të ndërtojnë një bazë. Chang’e-7 do të studiojë sipërfaqen dhe ambientin në përgjithësi, derisa Chang’e-8 do të hulumtojë për mundësitë teknike të ndërtimit të banesave në hënë. Administrata Ndërkombëtare Kineze e Hapësirës ka bërë të ditur ...

Read More »

Kompania e Elon Musk nxjerr raketën që do udhëtojë në Mars

Elon Musk me anë të një postimi në Twitter, na ka prezantuar raketën gjigante Starship, me të cilën planifikohet arritja në planetin Mars.  Raketa është mundësuar nga SpaceX që është kompania teknologjike në krye me Elon Musk, e realizuar në Teksas të Shteteve të Bashkuara. Versionet e reja të këtyre raketave, do të jenë më të holla dhe të mprehta, ...

Read More »

Apple, në 2019 do të dal me tre modele të reja telefonësh

Sipas Wall Street Journal, Apple do të nxjerr në pension telefonët më pak të shtrenjtë por me cilësi të ulët me ekranin kristal të lëngët (Ldc) në vitin 2020, atëherë të gjithë iPhone në treg do të pajisen me ekranet Oled. Sipas gazetës, kompania do të prezantojë të reja në sektorin e fotografisë të telefonave të ri. Në veçanti, iPhonët ...

Read More »