Home * Lajme * Speciale

Speciale

Banorët e Unazës: Do të tërheqim zvarrë Edi Rama

Ka nisur edhe sot, protesta e banorëve të Unazës së re, të cilët kanë bllokuar rrugën kryesore, ndërsa me thirrje për anullimin e ndërtimit të projektit të “Unazës së Madhe” që prek banesat e tyre.  Një grua e revoltuar është shprehur se do të tërheqin zvarrë Edi Ramën. “A e patë sot me studentët dhe kur një vajzë  i doli kundër ...

Read More »

Protesta studentore e kujton Ramën të rikosntruktojë konviktet antike të QS-së

Kryeministri Edi Rama ka bërë një inspektim në godianat e konvikteve në Qytet Studenti, të cilat i janë nënshtruar rikosnstruktimit. Në bashku me kryebashkiakun  Tiranës, Erion Veliaj, Rama u ndal edhe te një nga godinat e konvikteve në QS, ndërsa gjatë bashkëbisedimit me studentet e pranishëm, i këshilloi të shkojnë në mësim. Nga ana tjetër, kryebashkiaku Veliaj tha se janë ...

Read More »

Sondazhi në BW: Rama edhe Ministër i Jashtëm, zgjedhje e gabuar

Vetëemërimi i Kryeministrit Edi Rama edhe në postin e Ministrit të Jashtëm, është i gabuar. Më 14 janar, “BalkanWeb” iu drejtua me një pyetje përmes sondazhit lexuesve, përmes së cilës i ftonte të votonin nëse vetëemërimi i kryeministrit edhe në postin e Ministrit të Jashtëm ishte i drejtë, apo i gabuar. Në harkun kohor të 5 ditëve, në sondazh morën pjesë 4 ...

Read More »

Ku i fshehin celularët shqiptarët që janë në burgje

Mënyrat me të cilat tentohet të futen në burgje sende te ndaluara, po sofistikohen përditë e më shumë. Ditët e fundit në Burgun e Lezhës, policia e burgjeve mes sendeve që tentoheshin të futeshin në qeli, ka zbuluar se në një tenxhere ishin fshehur 3 celularë dhe aksesorët përkatës. Tenxherja ishte e mbushur me gjellë (fasule) dhe poshtë kishte një ...

Read More »

Meta përshëndet nga Dajti: Bashkë me Tean dhe Olafin

Presidenti i Republikës Ilir Meta e ka nisur mëngjesin në malin e Dajtit. Ai ka publikuar një foto me një vajzë të vogël teksa nuk mungon dhe simboli i dëborës, plaku prej bore, që Meta ka zgjedhur t’i vërë emrin e personazhit të filmit për për fëmijë Olaf. “Mirëdita miq! Bashkë me Tean dhe Olafin prej dëbore ju përshëndesim nga ...

Read More »

Onkologjiku pa ilaçe/Manastirliu hesht ndaj mesazhit të gazetarit

Një gazetar i ka shkruar Ministres së Shëndetësisë Ogerta Manastirliu lidhur me mungesën e ilaceve në spitalin onkologjik, duke qënë se e ëma e tij vuante nga mungesa e tyre. Ja postimi i plotë dhe mesazhet që gazetari i ka dërguar Ministres së Shëndetësisë. Mund të mendohet që një mjek nuk tronditet lehtë, pasi vetë profesioni të stërvit racionalitetin, para ...

Read More »

Fatos Lubonja: Pas skandaleve të fundit, qeveria duhej rrëzuar!

Analisti Fatos Lubonja në lidhje “Skype”  me rubrikën “Opinion” në  “News 24”  u shpreh se qeveria e drejtuar nga kryeministri Rama duhej të ishte rrëzuar pas skandaleve që i shpërthyen së fundmi, duke rikujtuar dhe theksuar projektin tek “Unaza e Re”. “Mendimi është që ne vërtetë kemi nevojë ta rrëzojmë këtë qeveri, për shumë shkaqe, të cilat po duken sheshit ...

Read More »

Kronika e paralajmëruar e zvetënimit moral të Ben Blushit

3 vjet më parë kur ai themeloi dështimin e tij përfundimtar politik ‘LIBRA-n’, Ben Blushi do të jepte edhe krahun e tij të majtë që studentët e atyre  e viteve të ngriheshin në protesta dhe ai të kishte mundësinë të përfitonte për një lëvizje të ngjashme me atë  që po ndodh aktualisht. Dhe madje ishte vetë Ben Blushi që ka ...

Read More »

Organizatat e gazetarëve: Të tërhiqen pr/ligjet për median online

Një grup organizatorësh për mbrojtjen e të drejtave të njeriut dhe organizata përfaqësuese të gazetarëve i kërkojnë kryeministrit të tërheqë dy projektligjet për median online. Sipas gazetarit Gjergj Erebara këto dy projektligje rrezikojnë ta kthejnë Shqipërinë në një vend jodemokratik. Një tjetër shqetësim është dhe tatimi prej 20 % që i është vendosur mediave online. Sipas organizatave të gazetarëve ky ...

Read More »

Shkodër, fasonët në protestë për kushtet e punës e normat e larta

Rreth 300 punonjëse të biznesit fason në Shkodër kanë protestuar për të denoncuar kushtet e vështira, si dhe rritjen e vazhdueshme të normave të punës nga ana e punëdhënësve. Punonjëset kërkojnë rritjen e pagave. Përfaqësuesit e fasonerisë e konsiderojnë këtë thjesht një problem teknik, por thonë se do të diskutohet me ortakët italianë. Disa prej të punësuarve kanë më shumë ...

Read More »