Home * Lajme * Politikë

Politikë

Kryemadhi: Do kemi zgjedhje të parakohshme (VIDEO)

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi nga një takim me strukturat e partisë në Skrapar, ka deklaruar se në Shqipëri do të ketë zgjedhje të parakohshme. Teksa po fliste në lidhje me skandalet e qeverisë dhe për aksionin opozitar, Kryemadhi u shpreh se do të bashkë me zgjedhjet lokale do të ketë dhe zgjedhje të përgjithshme. “Kemi një datë të dekretuar ...

Read More »

Kërkohet referendum i dytë për Brexit

Deputetët britanik mendojnë se më e duhura është që të mbahet një referendum i dytë ku populli do të ketë dhe njëherë mundësinë të flasë në lidhje me Brexit, sidomos tani që politika po e ka të vështirë të gjej një zgjidhje për daljen e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian, vetëm populli mund t’i jap kahje kësaj çështje, shprehen ...

Read More »

Merkel: Parisi dhe Berlini një stimul për unitetin europian

Angela Merkel pasi nënshkroi një traktat të ri miqësie me Francën,  vlerësoi lidhjen e fortë mes dy kombeve. “Me Traktatin e Ahenit, presidenti Emmanuel Macron dhe unë kërkojmë të ndërtojnë atë që Gjermania dhe Franca kanë arritur së bashku”, tha ajo një mesazh video të publikuar sot. “Ne punojmë në Europë, ne duam të japim stimuj për unitet europian”, theksoi ...

Read More »

Vetëvendosja paralajmëronjnë protesta për rrëzimin e qeverisë

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Drita Millaku në një prononcim për gazetën “Bota sot” ka thënë se është përgjegjësi shtesë mos liberalizimi i vizave pasi që nuk po arrin të përmbush kushtet që kanë të bëjnë me sundimin e ligjit dhe me luftimin e korrupsionit dhe krimit të organizuar. “Taksa ndaj Serbisë dhe Bosnjën është hap i qëlluar por është ...

Read More »

E motra nxjerr bllof/ Balla e ka nisur gjinazin 18 vjeç

E motra e Taulant Ballës, për të treguar që i vëllai ka qenë nxënës e student shembullor, dhe për të hedhur poshtë akuzat për plagjiaturë, publikoi listat e notave të tij ndër vite. Është studiuesi Taulant Muka, ai i cili ka pikasur këtë parregullsi në dokument. Reagimi i motrës së Taulant Ballës nuk përkonte me denoncimin e emisionit “Top Story” ...

Read More »

Trondit ish-kreu i PD/ Njerëz me të kaluar të errët në krye të strukturave drejtuese

Ish-kryetari i Partisë Demokratike, Dega Kukës, Ibsen Elezi  ka bërë të ditura fakte tronditëse në lidhje me emërimet nga Këshilli Kombëtar, për strukturat drejtuse të Partisë Demokratike. Sipas Elezit, ky proces nuk është aspak demokratik dhe për më tepër po shërben të shkatërrojë PD –në, si forcë e djathtë antikomuniste. “Rruga më e sigurtë për shkatërrimin e saj (PD) është ...

Read More »

Besa Shahini zbulon në Top Talk se kur do të plotësohen 8 kërkesat e studentëve

Besa Shahini, ministrja e Arsimit, tregoi në Top Talk me gazetarin Denis Dyrnjaja se kur do të plotësohen 8 kërkesat e studentëve, për të cilat po protestohet që nga dhjetori. “Pikat që kanë kërkuar studentët adresojnë një pjesë të problemeve, por lënë pa adresuar një pjesë shumë të madhe të problemeve që ka arsimi i lartë. Me Paktin ne synojmë ...

Read More »

Kryemadhi: Nuk mund të ngelemi më peng i këtyre mashtrimeve

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi zhvilloi një takim me të rinjtë e LRI-së së Bashkisë së Selenicës.  Kryetarja e LSI-së tha se tashmë ka ardhur koha që të mos mbetemi peng i këtyre mashtrimeve, por të gjithë shqiptarët duhet të bashkohen në protestat e mëdha të opozitës për rrëzimin e klikës së kriminalizuar.   Fjala e plotë e Kryetares së ...

Read More »

SHBA, mbyllja e pjesshme e qeverisë sjell konfrontime politike

Mbyllja e pjesshme e qeverisë amerikane ka hyrë në ditën e 28 dhe është e paqartë nëse po shkon drejt fundit. Ajo që shihet qartë është se situata e bllokuar po karakterizohet nga konfrontime politike. E tillë ishte manovra e re e Presidentit Trump për të detyruar Kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi të anulonte një udhëtim jashtë vendit. ...

Read More »

A do rikandidojë Veliaj për Tiranën?

I bindur se PS do të fitojë Bashkinë e Tiranës në zgjedhjet e 30 qershorit,  Rama tha se Kampusi Universitar do të përfundojë brenda mandatit tjetër të kryetarit të bashkisë, por nuk përmendi asnjë emër mbi kandidatin konkret. Kjo na lë në dyshime për kandidaturën e Erion Veliajt. “Brenda këtij mandati të gjitha konviktet do të jenë në situatë katërcipërisht ...

Read More »