Home * Lajme (page 8)

Lajme

Shpërthim në Universitetin e Lyon në Francë

Një ndërtesë shkencore në ndërtim e sipër në Universitetin e Lyon në Francë u kap në zjarr, pasi tre bombola gazi në çatinë e ndërtesës shpërtheu. Tre studentë u plagosën pak, thanë zyrtarët francezë për ABC News. Incidenti nuk është duke u trajtuar si terrorizëm, zyrtarët francezë kanë konfirmuar. Objektet e shkollave janë evakuuar dhe zjarrfikësit janë në vendin e ...

Read More »

Pedagogët e Filologjikut të hënën në grevë

Nërkohë që protesta e studntëve vazhdon me bojkot dhe ngujim në të gjithë universitetet e vendit pedagogët paralajmërojnë me pershkallëzim të qëndrimeve të tyre. Ditën e henë pedagogët e historisë dhe filologjisë deklarojnë se do të futen në grevë. Ajo do të jetë një grevë një ditore, ku  kërkojnë rrezimin e Ligjit për Arsimin e Lartë. Sipas pedagogëve autonomia e Universitetit ...

Read More »

Kryetari i Parlamentit z.Gramoz Ruçi thotë një të vërtetë

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi deklaroi sot gjatë një konference shtypi për mediat se: ‘Sistemi që lamë pas ishte sistemi i partisë-shtet. Sistemi që jemi është sistemi i partisë në pushtet, kjo s’do të thotë që kur është kjo parti në pushtet, s’do të thotë që të jenë anëtarët e forumeve në pushtet’. Në lidhje me deklaratën e Ruçit, Ylli ...

Read More »

Sëmundja po e tret, Elvis Naçi: Ta ndihmojmë 19 vjeçarin!

“Urgjente! Urgjente! Urgjente! O Zot nuk do t’i mbani dot lotët! Të bëjmë diçka për shëndetin e Aqifit për borxhet dhe transportin që ka nevojë familja e tij!” Ky është postimi Elvis Naçit, në rrjetet e tij sociale me thirrjen dhe shpresën se shqiptarët do të ndihmojnë për shërimin e 19 vjeçarit. Postimin e Elvisit e kanë shpërndarë edhe bashkëpunëtorët ...

Read More »

Studentët e Juridikut përzënë FRESH-in

Ndërkohë që protesta e studentëve vazhdon, FRESH-i po mundohet me të gjitha fuqitë e tij të bojkotojë protestën. Të rinjtë e FRESH-it kanë shkuar tek Juridiku duke u munduar të përçajnë studentët. Nga ana tjetër studentët protestues kanë reaguar duke i përzënë . “Shqipëria e shqiptarëve të ikin tradhëtarët”, -është dëgjuar të brohorasin studentët ndërkohë që kanë përzënë FRESH-in.

Read More »

Rama: Kjo shfaqe me shumë fytyra nuk po mbaron

Kryemistri Edi Rama në mbledhjen e organizuar mes kabinetit të tij qeveritar, studenteve, pedagogëve, rektorëve dhe dekanëve, në diskutimet të Paktit për Univeristetit është kthyer në replika nga publiku. “Dua të bëj një ndërhyrje të shkurtër për zonjën që foli, patjetër që qeveria është e angazhuar në kapacitetin e vet për të dëgjuar studentët.Pyetja ime ësht po ju zonjë i ...

Read More »

Botuesi i revistës shpallet i vdekur, por gjendet aktualisht në Tiranë i gjallë

Të shtunën e fundit të dhjetorit 2018 në disa gazeta të njohur holandeze u shfaq një nekrologji. Jan-Jacques van Belle, themelues i revistës ‘Holland Herald’ kishte ndërruar jetë. Poshtë ishte edhe data e vdekjes: 23 dhjetor 2018. Por 88-vjeçari është gjallë, madje gjendet aktualisht në Tiranë. Javën e parë të janarit ai u shfaq tek ambasada holandeze në Tiranë për ...

Read More »

Dempsi: Ballkani po bëhet arenë e Kinës dhe Rusisë, ndërkohë Serbia po luan lojë të dyfishtë

Xhudi Dempsi nga Qendra “Karnegi Evropa” ka vlerësuar për Radio Evropën e Lirë, se presidenti rus Vladimir Putin po rrit ndikimin në Ballkan për shkak të pavendosmërisë së perëndimit dhe lojës së dyfishtë të Serbisë. “Putin i cili në këtë javë akuzoi ShBA-në dhe perëndimin për destabilizimin e Ballkanit përmes zgjerimit të NATO-së, shfrytëzoi vizitën në Serbi që forcoj ndikimin ...

Read More »

Ruçi: Nuk pres që Meta t’u përgjigjet orekseve të partive politike

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi deklaroi ditën e sotme se nuk ishte bërë asnjëherë pishman për votën dhe qëndrimin e tij sa i takon zgjedhjes së Ilir Metës në krye të Presidencës. Mes të tjerash Ruçi pohoi se nuk pret që Meta t’u përgjigjet orekseve të partive politike por që të bëjë detyrën sipas Kushtetues. “Lidhur me deklaratën time për ...

Read More »

Rama bën show me ministrat, studentët e presin jashtë

Ndërkohë që protesta studentore vazhdon Rama po vazhdon propagandën dhe shown e tij. Ai ka radhitur ministrat e rinj në sallën e ‘Turbinës’ për të folur gjoja për studentët dhe për të plotësuar kërkesat  tyre. Pasi të gjithë ministrat përfunduan monologjet e tyre, asgjë e re nuk u duk në sfond. E studentët që protestojnë çdo ditë e prisnin jashtë ...

Read More »