Home * Lajme (page 5)

Lajme

Besa Shahini zbulon në Top Talk se kur do të plotësohen 8 kërkesat e studentëve

Besa Shahini, ministrja e Arsimit, tregoi në Top Talk me gazetarin Denis Dyrnjaja se kur do të plotësohen 8 kërkesat e studentëve, për të cilat po protestohet që nga dhjetori. “Pikat që kanë kërkuar studentët adresojnë një pjesë të problemeve, por lënë pa adresuar një pjesë shumë të madhe të problemeve që ka arsimi i lartë. Me Paktin ne synojmë ...

Read More »

Kryemadhi: Nuk mund të ngelemi më peng i këtyre mashtrimeve

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi zhvilloi një takim me të rinjtë e LRI-së së Bashkisë së Selenicës.  Kryetarja e LSI-së tha se tashmë ka ardhur koha që të mos mbetemi peng i këtyre mashtrimeve, por të gjithë shqiptarët duhet të bashkohen në protestat e mëdha të opozitës për rrëzimin e klikës së kriminalizuar.   Fjala e plotë e Kryetares së ...

Read More »

SHBA, mbyllja e pjesshme e qeverisë sjell konfrontime politike

Mbyllja e pjesshme e qeverisë amerikane ka hyrë në ditën e 28 dhe është e paqartë nëse po shkon drejt fundit. Ajo që shihet qartë është se situata e bllokuar po karakterizohet nga konfrontime politike. E tillë ishte manovra e re e Presidentit Trump për të detyruar Kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi të anulonte një udhëtim jashtë vendit. ...

Read More »

A do rikandidojë Veliaj për Tiranën?

I bindur se PS do të fitojë Bashkinë e Tiranës në zgjedhjet e 30 qershorit,  Rama tha se Kampusi Universitar do të përfundojë brenda mandatit tjetër të kryetarit të bashkisë, por nuk përmendi asnjë emër mbi kandidatin konkret. Kjo na lë në dyshime për kandidaturën e Erion Veliajt. “Brenda këtij mandati të gjitha konviktet do të jenë në situatë katërcipërisht ...

Read More »

Ramën se mbajnë nervat, nxjerr studenten jashtë nga salla

Gjatë fjalimit të kryeministrit Rama në Qytetin Studenti ku po prezantohet projekti i Kampusit të ri të Universitetit, ka ndodhur një incident. Një studente i ndërpreu fjalën kryeministrit Edi Rama në momentin kur ai po thoshte se dëshironte të bënte të gjitha gjërat menjëherë por nuk mund të bëhen. Në këtë moment studentja u ngrit për të debatuar. “Paguhesh me ...

Read More »

Basha: Ky është viti i betejës

Ka nisur mbledhja e Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike ku kryetari i kësaj force dhe lideri i opozitës Lulzim Basha ka bërë një rezyme të axhendës. Basha përsëriti disa herë fjalën sfida për 2019-ën dhe theksoi se ky është viti i betejës. “E para është diskutimit dhe miratimi për nisjen e aksionit opozitar për largimin e Edi Ramës. Këtë vit ...

Read More »

Meta përshëndet nga Dajti: Bashkë me Tean dhe Olafin

Presidenti i Republikës Ilir Meta e ka nisur mëngjesin në malin e Dajtit. Ai ka publikuar një foto me një vajzë të vogël teksa nuk mungon dhe simboli i dëborës, plaku prej bore, që Meta ka zgjedhur t’i vërë emrin e personazhit të filmit për për fëmijë Olaf. “Mirëdita miq! Bashkë me Tean dhe Olafin prej dëbore ju përshëndesim nga ...

Read More »

Pesë vjet në krye të diplomacisë shqiptare, rrëfehet Ditmir Bushati

Ndërsa po kryhej kjo bisedë, Presidenti i Republikës Ilir Meta dekretoi emrin e kryeministrit Edi Rama edhe në krye të ministrisë së jashtme. Duket se vendimi në fjalë ishte vetëm një akt i pritshëm përmbyllës, që vetë Presidenti e kishte nënkuptuar një natë më parë. Prandaj dhe intervista jonë nuk kish si të ndikohej nga një vendim i pritur tashmë. ...

Read More »

Onkologjiku pa ilaçe/Manastirliu hesht ndaj mesazhit të gazetarit

Një gazetar i ka shkruar Ministres së Shëndetësisë Ogerta Manastirliu lidhur me mungesën e ilaceve në spitalin onkologjik, duke qënë se e ëma e tij vuante nga mungesa e tyre. Ja postimi i plotë dhe mesazhet që gazetari i ka dërguar Ministres së Shëndetësisë. Mund të mendohet që një mjek nuk tronditet lehtë, pasi vetë profesioni të stërvit racionalitetin, para ...

Read More »

Gjermania do të ketë rolin kryesor në BE, pas BREXIT

Britania e Madhe tash e një kohë është në procedura për tu larguar nga Bashkimi Evropian. Edhe pse marrëveshja për BREXIT ka dështuar, Theresa May vazhdon të takohet me deputetë për të gjetur një zgjidhje. Pas daljes së Britanisë, duket se rolin kryesor brenda BE-së do ta luaj Gjermania me në krye Angela Merkel. Kjo sepse Gjermania mbetet nga shtetet ...

Read More »