Home * Lajme (page 2)

Lajme

Forumi Ekonomik/ Shqipëria kërcënohet nga kriza fiskale

Shpërndaje këtë lajm       Edhe pse qeveria pretendon se ka vënë nën kontroll borxhin publik dhe financat e shtetit, Forumi Ekonomik Botëror vëren se Shqipëria kërcënohet nga kriza fiskale. Paralajmërimi është bërë publik në raportin e fundit ‘Risqet Rajonale për të Bërë Biznes’. Raporti është hartuar përmes pyetjeve direkte të përfaqësuesve të bizneseve më të mëdha në vend, kryesisht kompani ndërkombëtare, ...

Read More »

Presidenti Meta viziton Arkipeshkvinë një mijëvjeçare të Tivarit

Shpërndaje këtë lajm      Presidenti i Republikës, Ilir Meta, në kuadër të vizitës zyrtare në Mal të Zi ka postuar këtë moment të veçantë nga vizita në Arkipeshkvinë një mijëvjeçare të Tivarit, e para vizitë e një Presidenti në këtë institucion kaq të shenjtë. ”Shumë i lumtur të vizitoja Arkipeshkvinë një mijëvjeçare të Tivarit, ku u prita nga Imzot Rrok Gjonlleshaj, me ...

Read More »

Kapet 1 ton drogë në grykderdhjen e Vjosës nga policia

Shpërndaje këtë lajm      Fier – Operacioni “Vjosa”, Policia parandalon një tentativë për trafik ndërkombëtar të lëndëve narkotike Policia e Shtetit në bashkëpunim me partnerët e Guardia di Finanza-s kanë parandaluar një tentativë për trafik lënde narkotike, përmes detit drejt Italisë. Operacioni nisi rreth orës 03:30 të mëngjes, kur u pikas mjeti lundrues disa milje në det. Policia Kufitare e Vlorës dhe ...

Read More »

Rama ka pasur probleme shëndetësore, mbrëmë në Spital

Shpërndaje këtë lajm       Anëtarja e LSI Elona Guri, njëherazi ‘krahu i djathtë’ i Monika Kryemadhit, përmes një statusi në rrjetet sociale i drejtohet kryeministrit Edi Rama. Sipas saj, Rama ka qenë mbrëmë vonë në spital. “Doktoresha fallxhore, po mbrëmë vonë për spital ke qenë. Keq ke qenë! Lere mallin, bëj palestër, siç ka thënë Doktoresha”, shkruan Guri e LSI e ...

Read More »

Kryemadhi: Urrejtja e socialistëve do t’ju tërheqë zvarrë

Shpërndaje këtë lajm      Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi, në fjalimin e parë ët saj, në sesionin e ri parlamentar, ka akuzuar mazhorancën, për bllokimin e hapjes së negociatave me BE, si pasojë e bllokimit të fjalës e dialogut me opozitën. Ajo ka vënë theksin te premtimet e pa mbajtura të qeverisë, ndërsa e ka paralajmëruar se opozitën do ta ketë në ...

Read More »

Meta: Shqiptarët, faktor kyç në Malin e Zi. Takimi me Gjukanoviç, i shkëlqyer

Shpërndaje këtë lajm      Presidenti Ilir Meta e ka konsideruar “të shkëlqyer”, vizitën e tij zyrtare në Malin e Zi dhe takimin me Presidentin Milo Gjukanoviç. Meta ka shkruar në Fb sot, krahas fotografive nga takimi, këto përshtypje: “Shumë i lumtur të vizitoj zyrtarisht Malin e Zi dhe të zhvilloja me Presidentin, Milo Gjukanoviç një takim të shkëlqyer! Forcimi edhe më shumë ...

Read More »

Skandali me “DH Albania”, ministrja Balluku kërkon shkarkimin e drejtorit të OST-së

Shpërndaje këtë lajm      Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjetikës, Belinda Balluku, ka dërguar sot në Bordin e OST-së kërkesën për shkarkimin e drejtorit të këtij institucioni. Kërkesa për shkarkimin ka ardhur pas skandalit me kompaninë “DH Albania”. Top Channel

Read More »

Ramush Haradinaj përkulet para varrit të Ibrahim Rugovës

Shpërndaje këtë lajm      Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, sot ka vizituar varrin e presidentit historik dr. Ibrahim Rugova. Në 13 vjetorin e vdekjes së presidentit, Haradinaj me stafin e tij, kanë përkujtuar liderin e shqiptarëve dr. Rugovën. “Ushtarët e Ibrahim Rugovës dhe të Adem Jasharit tani janë në rresht me ushtritë e paqes, nën flamurin e Republikës së Kosovës. Pusho i ...

Read More »

Serbia në panik: “Shqipëria e Madhe” po krijohet para syve tanë

Shpërndaje këtë lajm      Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin ka thënë se çfarëdo që përkon me Serbinë lidhur me marrëveshjen me Kosovën do të përkrahet nga Rusia. Vulin ka theksuar se Rezoluta 1244 është ende në fuqi dhe nëse dikush mendon se pa këtë rezolutë mund të gjendet zgjidhje e ka gabim. “Është shumë e vështirë të shpjegohet rruga evropiane për ...

Read More »

Studentët do të formojnë partinë “Shpresë për Shqipërinë”

Shpërndaje këtë lajm      Disa studentë, me mbështetjen e emigrantëve dhe intelektualëve kanë marrë nismën për të themeluar një Parti të re Politike. Partia do të quhet “Shpresë për Shqipërinë”. Kjo parti nuk do të ketë një kryetar, por një Këshill Kombëtar Koordinatorësh. Kjo parti është një parti e frymëzuar nga studentët, e iniciuar nga disa prej tyre, por që synon të ...

Read More »