Home * Lajme * Nga bota

Nga bota

Itali, familja skllave e internetit: qëndruan të mbyllur në shtëpi për dy vjet

Për një familje nga Bari, interneti ishte bërë një varësi patologjike, aq shumë sa prindërit dhe dy fëmijët, një vajzë 9-vjeçare dhe një djalë 15 vjeçar, mbetën të mbyllur në shtëpi për dy vjet e gjysmë. E vetmja që dilte ishte vajza më e vogël, që shkonte në shkollë dhe blinte ushqime për familjen që ushqehej vetëm me karamele dhe briosh ...

Read More »

Ushtria e Birmanisë vret 13 rebelë anti-qeveritarë

Zyrtarët ushtarakë të Birmanisë kanë thënë se i kanë vrarë 13 luftëtarë në kundërsulme të organizuara nda tyre pas sulmeve vdekjeprurëse të rebelëve kundër blloqeve policore më herët gjatë muajit janar. Rajoni i Rakhines është përballur me një valë të re të dhunës në javët e fundit për shkak të konfliktit të forcave të sigurisë me luftëtarët e Ushtrisë së ...

Read More »

Kërkohet referendum i dytë për Brexit

Deputetët britanik mendojnë se më e duhura është që të mbahet një referendum i dytë ku populli do të ketë dhe njëherë mundësinë të flasë në lidhje me Brexit, sidomos tani që politika po e ka të vështirë të gjej një zgjidhje për daljen e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian, vetëm populli mund t’i jap kahje kësaj çështje, shprehen ...

Read More »

BE i kundërpërgjigjet Vuçiqit

Maja Kocijançiq, zëdhënësja e Komisionit Evropian tha për Beta se qëndrimi i Bashkimit Evropian mbi taksat në importin e mallrave serbe, mbetet i qartë dhe është theksuar në mënyrë të përsëritur urgjencën e heqjes së këtyre masave. Maja Kocijançiq bëri këtë deklaratë në përgjigje të pyetjes nga Beta mbi deklaratën e presidentit serb Aleksandar Vuçiq se është thelbësore që bashkësia ...

Read More »

Hapet toka në Peru, misteri i frikshëm në Machu Pichu

Një rrëshqitje misterioze 2 km larg një prej trashëgimive më të mëdha botërore që gjendet në Peru, ka vënë në alarm autoritetet pasi rrezikohet një prej vendbanimeve më të lashta në Amerikën latine. 90 familje që banonin në atë zonë janë evakuuar, por ky nuk është shqetësimi real për autoritetet peruane, e jo vetëm, por rrëshqitjet masive të tokës po ndodhin në malin e Cusco, që vizitohet ...

Read More »

Merkel: Parisi dhe Berlini një stimul për unitetin europian

Angela Merkel pasi nënshkroi një traktat të ri miqësie me Francën,  vlerësoi lidhjen e fortë mes dy kombeve. “Me Traktatin e Ahenit, presidenti Emmanuel Macron dhe unë kërkojmë të ndërtojnë atë që Gjermania dhe Franca kanë arritur së bashku”, tha ajo një mesazh video të publikuar sot. “Ne punojmë në Europë, ne duam të japim stimuj për unitet europian”, theksoi ...

Read More »

Fundoset varka në Detin Mesdhe, 117 emigrantë të zhdukur

Organizata Ndërkombëtare për Migrim ka bërë të ditur se 117 emigrantë, duke përfshirë dy fëmijë, janë zhdukur pas përpjekjeve për ta kaluar Detin Mesdhe. Sipas të mbijetuarve, në barkë ndodheshin gjithsej 120 persona, shkruan Euronews. Thuhet se shumica dërmuese e emigrantëve të zhdukur ishin afrikano-perëndimorë. Mirëpo në mesin e viktimave kanë qenë gjithashtu edhe 40 sudanezë të tjerë. Tre të ...

Read More »

Vetëvendosja paralajmëronjnë protesta për rrëzimin e qeverisë

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Drita Millaku në një prononcim për gazetën “Bota sot” ka thënë se është përgjegjësi shtesë mos liberalizimi i vizave pasi që nuk po arrin të përmbush kushtet që kanë të bëjnë me sundimin e ligjit dhe me luftimin e korrupsionit dhe krimit të organizuar. “Taksa ndaj Serbisë dhe Bosnjën është hap i qëlluar por është ...

Read More »

Demokratët akuzojnë Trumpin

Demokratët në Dhomën e Përfaqësuesve në SHBA, premtojnë se do të hetojnë raportet e Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump dhe avokatin e tij Michael Cohen. Ky hetim vjen pasi një raport mediatik, ka deklaruar se Trump ka drejtuar Cohen që të gënjejë Kongresin në kundërshtim me ligjin amerikan, shkruan timesofindia.indiatimes. “Pretendimi se presidenti i SHBA mund ...

Read More »

Shtëpitë shiten për 1 euro në Itali

Shtëpi të vendosura në një kodër, me pamje mahnitëse nga Mesdheu. Sambuca është një qytet i bukur në ishullin e Sicilisë në jug të Italisë. Por zhvendosja drejt e metropolit e ka lënë këtë qytet thuajse të pabanuar, e për këtë arsye kryetari i bashkisë së zone ka vendosur që shtëpitë e pabanuara t’i shesë për 1 euro. Një ofertë ...

Read More »