Home * Lajme * Liri popullit

Liri popullit

Studentët do të formojnë partinë “Shpresë për Shqipërinë”

Disa studentë, me mbështetjen e emigrantëve dhe intelektualëve kanë marrë nismën për të themeluar një Parti të re Politike. Partia do të quhet “Shpresë për Shqipërinë”. Kjo parti nuk do të ketë një kryetar, por një Këshill Kombëtar Koordinatorësh. Kjo parti është një parti e frymëzuar nga studentët, e iniciuar nga disa prej tyre, por që synon të ngjallë shpresën ...

Read More »

Shkodër, fasonët në protestë për kushtet e punës e normat e larta

Rreth 300 punonjëse të biznesit fason në Shkodër kanë protestuar për të denoncuar kushtet e vështira, si dhe rritjen e vazhdueshme të normave të punës nga ana e punëdhënësve. Punonjëset kërkojnë rritjen e pagave. Përfaqësuesit e fasonerisë e konsiderojnë këtë thjesht një problem teknik, por thonë se do të diskutohet me ortakët italianë. Disa prej të punësuarve kanë më shumë ...

Read More »

Pedagogët e Filologjikut të hënën në grevë

Nërkohë që protesta e studntëve vazhdon me bojkot dhe ngujim në të gjithë universitetet e vendit pedagogët paralajmërojnë me pershkallëzim të qëndrimeve të tyre. Ditën e henë pedagogët e historisë dhe filologjisë deklarojnë se do të futen në grevë. Ajo do të jetë një grevë një ditore, ku  kërkojnë rrezimin e Ligjit për Arsimin e Lartë. Sipas pedagogëve autonomia e Universitetit ...

Read More »

Kryetari i Parlamentit z.Gramoz Ruçi thotë një të vërtetë

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi deklaroi sot gjatë një konference shtypi për mediat se: ‘Sistemi që lamë pas ishte sistemi i partisë-shtet. Sistemi që jemi është sistemi i partisë në pushtet, kjo s’do të thotë që kur është kjo parti në pushtet, s’do të thotë që të jenë anëtarët e forumeve në pushtet’. Në lidhje me deklaratën e Ruçit, Ylli ...

Read More »

50 studentë e gdhijnë tek Ekonomiku

Rreth 50 studentë të ngujuar brenda Fakultetit të kanë dhënë një deklaratë për mediat. Ata kanë theksuar në deklarëtn e tyre se do të vazhdojnë protestën e tyre, pavarësisht sulmeve që iu bëhen. “Një herë të vetme mos përbaltni dëshirat tona për këtë vend. Nëse mendoni se jemi partiakë, në djall shkofshi dhe ju me to. Gjithmonë kemi besuar se ...

Read More »

Të irrituar studentët e FSHN-së shëmbin portën e jashtme të Juridikut

Si fillim kanë qenë studentët e Juridikut, pastaj ata të Ekonomikut, por mesa duket bojkoti nga studentët po përshkallëzohet. Para pak momentesh edhe studentët e Fakultetit të Shkencave të Natyrës janë nisur drejt Fakultetit Juridik në solidarizim me studentët që fjetën në mes të të ftohtit dhe që në mëngjes u përleshën me policinë. Fillimisht nuk janë lejuar që të ...

Read More »

Stop me këtë neveri!

Nga Erl Kodra “Rrëfimi i tmerrit” Unë sonte nuk mund të shkruaj tekst normal. Domethënë, nuk mund të shkruaj me një linjë të saktë arsyetimi, të rendis argumente ose të sistemoj fjalitë e mia bukur. Jo, sepse une nuk jam aq cinik sa të mund ta bëj këtë gjë qetësisht. Jo, sepse sonte unë sapo pashë një show horror teksa ...

Read More »

Shqipëria e shqiptarëve.

Historia e kombit tonë e madhe dhe e bukur, njeh tek vetja e saj vetëm tradhëtarë. Nëse shikojmë historinë e popullit tonë mund të shihet mjaft qartë se tradhëtia e popullit tonë, ekziston që nga kohërat e lashta deri në ditë e sotme. Një realitet i hidhur për fat të keq por që duhet pranuar. Tradhëtia është kanceri më i ...

Read More »

Si të arrijmë ta kuptojmë Kryeministrin, dhe ç’na ka rënë mbi krye?

Nga Dritan Shano I gjithë populli shqiptar është sot i çoroditur. Ca e thonë hapur, ca të tjerë për shkak se e kuptojnë politikën si hakmarrje dhe jo si qeverisje, nuk e thonë me gojë. Të gjithë ne kujtuam se në 2013 u votua një qeveri, por po shohim se mbi krye në vend të një qeverie kemi Juntën e ...

Read More »

Arkitekti i shkatërrimit është arroganca

Ylli Manjani‏ Kryeministri ose dorëhiqet, ose thjesht do hiqet! Ky është çmimi i arrogancës që duhet të paguajë! Kështu shpëtojnë zgjedhjet dhe drejtësia! Francisco de Quevedo ka thënë : “Arkitekti i shkatërrimit është arroganca, vë themelet lartë dhe çatinë poshtë.“

Read More »