Home * Lajme * Ekonomi

Ekonomi

BE i kundërpërgjigjet Vuçiqit

Maja Kocijançiq, zëdhënësja e Komisionit Evropian tha për Beta se qëndrimi i Bashkimit Evropian mbi taksat në importin e mallrave serbe, mbetet i qartë dhe është theksuar në mënyrë të përsëritur urgjencën e heqjes së këtyre masave. Maja Kocijançiq bëri këtë deklaratë në përgjigje të pyetjes nga Beta mbi deklaratën e presidentit serb Aleksandar Vuçiq se është thelbësore që bashkësia ...

Read More »

Shifrat e INSTAT, varfëria mes të paarsimuarve

Të ardhurat e popullsisë varen nga niveli i arsimimit. Sipas INSTAT, mbi 48% e të varfërve në kryeqytet janë me arsim fillor dhe 15.2% e tyre kanë diplomë gjimnazi. Bleona ka një vit që ka mbaruar gjimnazin dhe nuk vazhdoi më tej rrugën e dijes, por zgjodhi të punojë si shitëse, nga nevojat ekonomike, pavarësisht se ka mbetur e pakënaqur ...

Read More »

Arrestimet, Rama për biznesin e madh: Mos luani me taksat se ju gjen belaja

Pas arrestimit të 13 personave dhe shpalljes në kërkim të 12 të tjerëve nën akuzën e evazionit fiskal, vjen një reagim nga kryeministri Edi Rama. Ky i fundit përmes një postimi në ‘Facebook’ theksoi se ulja e taksave synon dhe uljen e informalitetit dhe evazionit fiskal. Po ashtu ai pohoi se arrestimi i një dyzine shkëlësish është mesazh i qartë: ...

Read More »

Arabia Saudite ka më shumë naftë sesa mendohej

Arabia Saudite ka deklaruar se rezervat e saj të naftës kanë arritur në 268.5 miliardë fuçi, një shifër shumë më e lartë se sa mendohej më parë. Një rritje të tillë e ka konfirmuar edhe Ministria e Energjisë Saudite ndërsa ministri Halid al-Falih, tha sot se kostoja e shfrytëzimit të këtyre rezervave është ndër më të ulëtat në botë dhe ...

Read More »

Dollari rritet, euro bie

Dollari amerikan shënoi rritje mëngjesin e ditës së sotme kundrejt euros.Ai u rrit me 0.2 për qind dhe u këmbye me 1.1446 dollarë amerikanë për euro. Dollari amerikan fitoi pikë edhe kundrejt jenit. Ai u rrit me 0.2 për qind dhe u këmbye me 108.91 dollarë amerikanë për jen. Indeksi i dollarit amerikan që e krahason atë me gjashtë prej ...

Read More »

Aeroporti i Rinasit, fitime mbi normën. A do ulen tarifat?

Koncesioni i Aeroportit të Rinasit rezulton me disbalanca ekonomike, në disfavor të shtetit shqiptar. Top Channel ka mësuar se “BDO Albania” ka përfunduar auditimin ekonomik të kontratës koncesionare për aeroportin e vetëm ndërkombëtar të vendit. Gjetjet e hollësishme të auditimit pritet të bëhen publike vetëm pasi raporti t’u jetë dorëzuar të dyja palëve, pra qeverisë dhe kompanisë koncesionare të aeroportit. ...

Read More »

Eurostat motivon Shqipërinë për prodhimin e portokalles

Ndër 200 hektarë  të mbjellë, Shqipëria ka prodhuar 9100 ton portokalle gjatë 2017-ës, tregojnë të dhënat më të fundit të Eurostat. Sipas agjencisë së statistikave të Bashkimit Europian, në Europë portokalli prodhohet në vetëm 10 shtete, kryesisht mesdhetare. Sipas Scan, ndër këto 10 shtete, Shqipëria është në vendin e 8-të për nga prodhimi vjetor, më mirë vetëm se Malta, që ...

Read More »

Ekonomia globale në rrezik

Sipas parashikimit të fundit ekonomik të Organizatës për Bashkëpunim dhe Zhvillim (OECD), rritja ekonomike botërore mbetet e fortë, por ka kaluar pikun e saj të fundit dhe rrezikon të përballet me risqe më të mëdha, duke përfshirë rritjen e tensioneve tregtare dhe shtrëngimin e kushteve financiare. Parashikimet e rritjes për vitin 2019 janë rishikuar për shumicën e ekonomive më të ...

Read More »

Të gjithë lekët që keni janë fallso

Pse të gjithë lekët që janë në qarkullim janë fallso? Sepse është një copë letre pa asnjë garanci nga rezerva e arit, sepse Banka Qendrore (private) i kushton 50lek për të prodhuar një kartëmonedhë, kosto e letrës dhe bojës, kurse ne na jep borxh vlerën nominale të tij bashkë me interesa që nuk do mundemi ti paguajmë kurë pasi nuk ...

Read More »

Shqipëria e pasur, me shqiptarët e varfër

Pse Shqipëria nuk arrin të shfrytëzojë potencialet e saj: zonat bregdetare dhe ato bujqësore nuk kanë vlerë të shtuar, duke bërë që varfëria në to të mbetet e lartë. Vendi tepër i varur nga të ardhurat nga emigracioni.. Nga Ornela Liperi Një vështrim mbi hartën e varfërisë, i kombinuar me të dhënat e burimit kryesor të jetesës në qytet e ...

Read More »