Home * Lajme * Investigim

Investigim

Denoncimi/ Kompanitë e bixhozit të Olsi Ramës po bëjnë kërdinë në Shqipëri

Edhe pse kryeministri Edi Rama krekoset nëpër media se sot nuk ka më pika bastesh, e vërteta është krejt e kundërta. Një qytetar ka denoncuar tek ish-kry7eministri Sali Berisha, se si të gjithë shqiptarët ende vijojnë të luajnë bixhoz, por këtë herë paratë shkojnë të gjitha tek kompanitë e Olsi Ramës. Ja çfarë shkruan ish-kryeministri: Kompanitë e Bixhozit të Olsit ...

Read More »

Ku i fshehin celularët shqiptarët që janë në burgje

Mënyrat me të cilat tentohet të futen në burgje sende te ndaluara, po sofistikohen përditë e më shumë. Ditët e fundit në Burgun e Lezhës, policia e burgjeve mes sendeve që tentoheshin të futeshin në qeli, ka zbuluar se në një tenxhere ishin fshehur 3 celularë dhe aksesorët përkatës. Tenxherja ishte e mbushur me gjellë (fasule) dhe poshtë kishte një ...

Read More »

Antibiotiku i rrezikshëm, lajmërohet për ta kufizuar

Agjencia e Kontrollit të Barnave në Tiranë, kanë vënë alarmin për mos përshkrimin në recetë të antibiotikëve të klasës kinolone dhe fluorkinolone, nga ana e mjekëve pasi kanë rrezikshmëri për pacientët. Sipas specialistes së farmakovigjilencës pranë AKB-së, Dajana Roshi, faramcistët duhet të shikojnë me përgjegjësi recetat që përshkruajnë mjekët dhe në rast se hasen këto antibitokë që japin efekte të ...

Read More »

Fiks Fare/ Skandali i tenderit për të blerë soba druri për shkollat në fillim të shkurtit!

Temperaturat e ulëta kanë sjellë reduktimin e orëve në disa shkolla në Shqipëri. Disa bashki kanë marrë masa disa muaj më parë, duke blerë soba, dru, pelet apo rregulluar dhe linjat elektrike. “Fiks Fare” bëri një vëzhgim në shkollat e rrethit Kurbin, ku kishte disa problematika që fillonin nga mungesa e sobave, druve, apo edhe probleme me rrjetin elektrik. Nxënësit ...

Read More »

Gjykata lë në burg gjyqtarin Hysi

Gjykata për Krime të Rënda ka vendosur që të lërë në burg gjyqtarin Roland Hysi dhe psikologen Elona Mecani. Ata janë akuzuar se u përfshinë në një aferë korruptive të publikuar disa ditë më parë në emisionin investigativ “STOP”. Mecani dyshohet se bënte rolin e sekseres, ndërsa në videon e bërë publike, gjyqtari Hysi, duket ku merr 500 euro, ndërsa ...

Read More »

PS e përçarë/Mediat e Veliajt sulmojnë Linda Ramën

Pas investigimit të SYRI.net për pronarët realë dhe financat e dyshimta të ABI bank, që drejtohet edhe nga bashkëshortja e kryeministrit Edi Rama, edhe një gazetë pranë qeverisë dhe sidomos pranë kreut të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ka rimarrë këtë temë të nxehtë. ‘Dita’, është një media e njohur për afërsinë me qeverinë dhe PS-në, në numrin e sotëm, ...

Read More »

Baton Haxhiu, spiun i ‘UDB’

Nga Reshat Badallaj­ ZHURIANI Serbia fashiste permes Baton Haxhiut,spiunit të UDB­es serbe,këlyshit të Jovica Stanishiqit,gjaksorit te kryeudbashit të Serbisë,bandës vrastare,raciste, që quhet “DEVOLLI” dhe permes ETC të Ramiz Kelmendit,argat i devotshem serb,tentojn t´i helmojn dhe t´i tredhin shqiptarët. Devollët dhe Ramiz Kelmendi,kahmotshëm janë të lidhur me vëllazërit Kariq,kundër shqiptarve. Strumbullari i kësaj zezënaje,që i bie kambanave të mortit kundër kombit ...

Read More »

Ministria e Kulturës vodhi dhe nga vdekja e Dritëroit…

‘Hashtag.al’ zbulon skandalin: Ceremonia e homazheve për shkrimtarin dhe poetin Dritëro Agolli është sponsorizuar nëpërmjet një prokurimi publik nga Ministria e Kulturës, ndërsa fondi i lëvruar duket i dyshimtë. Ministria e Kulturës ka akorduar 3.4 milionë lekë (afro 30 mijë USD) për ceremoninë e homazheve, ndërsa specialistët e eventeve thonë se ceremonia ishte krejt modeste dhe nuk mund të justifikojë ...

Read More »

Kolumbia e Evropës

‘Shqipëria po kthehet në Kolumbinë e Europës’ – kështu e nis shkrimin e saj italiani ‘il Giornale.it’. Këtë deklaratë e ka bërë që nëntorin shkuar ish-kryeministri dhe ish-presidenti i vendit Berisha dhe nëse Shqipëria nuk është e interesuar që të bëjë trafik kokaine, kanabisi i çuar në Europë nga ky vend nuk ka rivalë. Ambasadori i OSCE-së në Shqipëri, Borchardt, ...

Read More »

Jess L. Baily dhe Soros destabilizojnë Maqedoninë

Ambasadori amerikan i emëruar nga Barak Obama në Maqedoni, Jess L. Baily, ka punuar në prapaskenë me Fondacionin Shoqëria e Hapur Soros “për të kanalizuar shuma të mëdha dollarësh amerikanë për këtë çështje, ambasadori amerikan ka ndërhyrë në çështjet e brendshme politike në shkelje të Konventës së Vjenës mbi Marrëdhëniet Diplomatike.   Linku i lajmit, për më shumë

Read More »