Home * Lajme

Lajme

Studentët do të formojnë partinë “Shpresë për Shqipërinë”

Disa studentë, me mbështetjen e emigrantëve dhe intelektualëve kanë marrë nismën për të themeluar një Parti të re Politike. Partia do të quhet “Shpresë për Shqipërinë”. Kjo parti nuk do të ketë një kryetar, por një Këshill Kombëtar Koordinatorësh. Kjo parti është një parti e frymëzuar nga studentët, e iniciuar nga disa prej tyre, por që synon të ngjallë shpresën ...

Read More »

Denoncimi/ Kompanitë e bixhozit të Olsi Ramës po bëjnë kërdinë në Shqipëri

Edhe pse kryeministri Edi Rama krekoset nëpër media se sot nuk ka më pika bastesh, e vërteta është krejt e kundërta. Një qytetar ka denoncuar tek ish-kry7eministri Sali Berisha, se si të gjithë shqiptarët ende vijojnë të luajnë bixhoz, por këtë herë paratë shkojnë të gjitha tek kompanitë e Olsi Ramës. Ja çfarë shkruan ish-kryeministri: Kompanitë e Bixhozit të Olsit ...

Read More »

Kryemadhi: Do kemi zgjedhje të parakohshme (VIDEO)

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi nga një takim me strukturat e partisë në Skrapar, ka deklaruar se në Shqipëri do të ketë zgjedhje të parakohshme. Teksa po fliste në lidhje me skandalet e qeverisë dhe për aksionin opozitar, Kryemadhi u shpreh se do të bashkë me zgjedhjet lokale do të ketë dhe zgjedhje të përgjithshme. “Kemi një datë të dekretuar ...

Read More »

Itali, familja skllave e internetit: qëndruan të mbyllur në shtëpi për dy vjet

Për një familje nga Bari, interneti ishte bërë një varësi patologjike, aq shumë sa prindërit dhe dy fëmijët, një vajzë 9-vjeçare dhe një djalë 15 vjeçar, mbetën të mbyllur në shtëpi për dy vjet e gjysmë. E vetmja që dilte ishte vajza më e vogël, që shkonte në shkollë dhe blinte ushqime për familjen që ushqehej vetëm me karamele dhe briosh ...

Read More »

Ushtria e Birmanisë vret 13 rebelë anti-qeveritarë

Zyrtarët ushtarakë të Birmanisë kanë thënë se i kanë vrarë 13 luftëtarë në kundërsulme të organizuara nda tyre pas sulmeve vdekjeprurëse të rebelëve kundër blloqeve policore më herët gjatë muajit janar. Rajoni i Rakhines është përballur me një valë të re të dhunës në javët e fundit për shkak të konfliktit të forcave të sigurisë me luftëtarët e Ushtrisë së ...

Read More »

Kërkohet referendum i dytë për Brexit

Deputetët britanik mendojnë se më e duhura është që të mbahet një referendum i dytë ku populli do të ketë dhe njëherë mundësinë të flasë në lidhje me Brexit, sidomos tani që politika po e ka të vështirë të gjej një zgjidhje për daljen e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian, vetëm populli mund t’i jap kahje kësaj çështje, shprehen ...

Read More »

BE i kundërpërgjigjet Vuçiqit

Maja Kocijançiq, zëdhënësja e Komisionit Evropian tha për Beta se qëndrimi i Bashkimit Evropian mbi taksat në importin e mallrave serbe, mbetet i qartë dhe është theksuar në mënyrë të përsëritur urgjencën e heqjes së këtyre masave. Maja Kocijançiq bëri këtë deklaratë në përgjigje të pyetjes nga Beta mbi deklaratën e presidentit serb Aleksandar Vuçiq se është thelbësore që bashkësia ...

Read More »

Hapet toka në Peru, misteri i frikshëm në Machu Pichu

Një rrëshqitje misterioze 2 km larg një prej trashëgimive më të mëdha botërore që gjendet në Peru, ka vënë në alarm autoritetet pasi rrezikohet një prej vendbanimeve më të lashta në Amerikën latine. 90 familje që banonin në atë zonë janë evakuuar, por ky nuk është shqetësimi real për autoritetet peruane, e jo vetëm, por rrëshqitjet masive të tokës po ndodhin në malin e Cusco, që vizitohet ...

Read More »

Plagosi me armë zjarri 20 vjeçarin, identifikohet autori në Tiranë

Një person është plagosur me armë zjarri në Tiranë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Yzberisht vetëm pak çaste më parë në Tiranë. Një person ka mbetur i plagosur në këmbë. Nuk dihen motivet dhe identiteti i personit te plagosur. “Rreth orës 17:40, në zonën e Yzberishtit, pas një konflikti të çastit është plagosur me armë zjarri në këmbë nje i ri rreth 20 vjeç, jashtë rrezikut për jetën. Policia ...

Read More »

Merkel: Parisi dhe Berlini një stimul për unitetin europian

Angela Merkel pasi nënshkroi një traktat të ri miqësie me Francën,  vlerësoi lidhjen e fortë mes dy kombeve. “Me Traktatin e Ahenit, presidenti Emmanuel Macron dhe unë kërkojmë të ndërtojnë atë që Gjermania dhe Franca kanë arritur së bashku”, tha ajo një mesazh video të publikuar sot. “Ne punojmë në Europë, ne duam të japim stimuj për unitet europian”, theksoi ...

Read More »