Home * Stil * Shëndet

Shëndet

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse nuk bëni dush për 2 ditë?

Bërja e dushit është një zakon i përditshëm që ne të gjithë e respektojmë, por ndonjëherë mund të ndodhë që për mungesë të kohës të kalojnë 48 orë pa përfunduar nën ujin e dushit. Kjo mund të jetë jashtëzakonisht e keqe për trupin tuaj. Sipas një artikulli të botuar nga “TwentyTwoWords”, moslarja për 48 orë mund të ketë efekte negative ...

Read More »

Shtoni një lugë sheqer në shampo…

Lëkura e kokës ashtu si edhe e trupit ka nevojë për pastrim, eliminimin e qelizave të vdekurave të lëkurës përmes masazhit. Ndonëse në dyqanet e kozmetikës mund të gjeni scrube të ndryshme, atë fare mirë mund ta bëni vetë në shtëpi. Mjafton të përzieni pak sheqer ose kripë me ujë dhe ja ku përftuat një scrub natyral. Shtimi i një ...

Read More »

Kujdes nga vetmia, mund të rrezikojë jetën

Pasi janë rishikaur 218 studime të cilat janë marrë me efektet e vetmisë dhe izolimit social, është arritur në përfundimin se personat e vetmuar kanë 50 për qind më shumë gjasa të vdesin para kohe se sa ata me lidhje të mira shoqërore. Personat e vetmuar kanë rrisk më të lartë të preken nga obeziteti, i cili rrit rrezikun e ...

Read More »

Pse njerëzit e fshehin moshën?

Besoj keni qenë në kontakt me njerëz që e fshehin moshën e tyre të vërtetë, si meshkujt dhe femrat. Psikologët kanë listuar disa nga problemet që vuajnë njerëz të tillë, pra që e kanë kompleks t’i tregojnë të tjerëve moshën e tyre. 1. Ata nuk mund të pranojnë plakjen Shumë njerëz hyjnë në mohim rriten. Një pjesë e tyre nuk ...

Read More »

Lexojeni me patjetër, lëkura e mollës shëron 8 sëmundje

Hipertensioni konsiderohet të jetë një “sëmundje e heshtur”. Ajo sulmon shumë njerëz në ditët e sotme për shkak të stresit, dietës së dobët dhe pirjes së duhanit. Disa nga simptomat më të zakonshme janë të vjellat, dhimbje koke të rënda, marrje mendsh dhe probleme me shikimin. Nëse keni një ose më shumë simptoma, vizitoni mjekun tuaj për diagnozë ose trajtim. ...

Read More »