Home * Ironi + * Lajmi Real

Lajmi Real

Rama i lodhur nga padija e popullit; Unë jam bibliotekë dhe Cakajt lexon çdo natë…

Me një status në twitter, Kryeministri i vendit garanton se Sakajt është një lexues për çmim Nobel. Ai meriton të ngjitet lart, prandaj dhe e ka propozuar për Ministër të Jashtëm, kjo pasi garanton se e ka provuar shumë mirë aftësitë e tij në lexim.

Read More »

DH Albania – Zyrtarët nuk sqarojnë shkeljet e ngritura nga VOA

Në një raportim të datës 9 janar, Zëri i Amerikës njoftonte se autoritetet shqiptare kishin favorizuar kompaninë DH Albania për të marrë kontratën për ndërtimin e një pjesë të unazës së re në Tiranë. Favorizimi i kësaj kompanie që dyshohet të jetë e lidhur me biznesmenin e fuqishëm Bashkim Ulaj, thuhej në raportimin e VOA, provohej nga analizimi i dokumentacionit ...

Read More »

Rama masakrohet edhe nga intelektualët e Kosovës direkt pas replikave për Cakajn

Kryeministri Rama, ka reaguar me anë të një statusi në Twitter, lidhur me mosdekretimin e Gent Cakës si ministër i Jashtëm.  Ndër të tjera ai u kërkon ndjesë Kosovës për mosdekretimin e Cakajt, gjë që ka bërë të marrë përgjigje të menjëherëshme nga intelektualë jo vetëm të Kosovës. “Refuzimi i Presidentit për dekretimin e Ministrit të ri për Europën e ...

Read More »

‘Mos më prek’, tensione mes rojeve dhe studentëve të Juridikut

Studentet e ngujuar brenda fakultetit të Drejtësisë kanë patur tensione me rojet e sigurisë private, raporton BallkanWeb. Konflikti ka nisur pasi studentët kanë tentuar të hyjnë nga dritarja ndërkohë që roja i ka penguar. “Mos më prek. E di vet unë nga ku futem”, shprehet një nga studentët që ndalohet nga roja, ndërsa një tjetër përsërit; Mos i prek studentët. ...

Read More »

Pezullimi i mësimit për shkak të motit të keq dhe mungesës së kushteve në shkolla vazhdon

Ministria e Arsimit ka bërë me dije se disa Drejtori Arsimore Rajonale kanë marrë vendimin për pezullimin e përkohshëm të proçesit mësimor në disa shkolla. Këto janë informacionet nga Drejtoritë dhe Zyrat Arsimore për sot: Në 16 Drejtori dhe Zyra Arsimore si: Gjirokastër, Librazhd, Pukë, Tepelenë, Përmet, Kukës, Tropojë, Has, Dibër, Mat, Bulqizë, Korçë, Pogradec, Devoll, Mirditë dhe Malësi e ...

Read More »

Protesta e studentëve vazhdon…

Protesta e studentëve vazhdon, ndërsa auditoret janë bosh në të gjithë Univesitetet e  Shqipërisë. Mëngjesin e sotmëm, kanë qenë studentët e Juridikut në Fakultetin e Drejtësisë të cilët janë ngujuar brenda. Ata kanë bllokuar hyrjen e godinës me karrige dhe janë shprehur se do të qëndrojnë aty deri në plotësimin e kërkesave të tyre nga ana e qeverisë.

Read More »

Studentët bojkotojnë mësimin, protesta vazhdon

“Fryma e të gjithë studentëve është që të vazhdojmë me bojkotimin e mësimit.”- fillon thirrja e studentëve në faqen zyrtare të nismës Për Universitetin. Më tej studentët shkruajnë: Nuk ka patrullë policie apo gangster në universitet e qeveri që të na stepë. Frika është mposhtur një herë e përgjithmonë. Së bashku do ta shndërrojmë universitetin në vatër të mirëfilltë të ...

Read More »

Rama e kaloi natën në telefon me studentët

Kryeministri Rama ka qënë duke folur në WhatsApp gjithë natën me studentët të cilët kanë qenë pjesë e protestës. Me dhjetëra studentë i kanë kërkuar plotësimin e 8 kërkesave dhe afatet se kur do të ndodhë kjo. Ajo çka bie në sy është se në shumë raste, Rama u ka kthyer përgjigje, sigurisht jo atë që ndoshta prisnin studentët.

Read More »

Banorët e Astirit “marshojnë” drejt shtëpisë së Ramës në Surrel

Banorët e Astirit të shoqëruar edhe nga deputeti i Partisë Demokratike, Klevis Balliu do të marshojnë pas pak minutash drejt shtëpisë së kryeministrit Edi Rama në Surrel. Përsos të tjerash qytetarët e “Astirit” të cilët preken nga projekti i Unazës së Re do të mbajnë me vete disa pishtarë teksa do t’i afrohen shtëpisë së Edi Ramës. Ata kanë protestuar ...

Read More »

Studentët vendosen pranë Ambasadës Amerikane

Studentët e grumbulluar përpara Kryeministrisë kanë vendosur ta zhvendosin protestën e tyre. Ata kanë marshuar drejt Rrugës së Elbasanit, për të protestuar përpara Ambasadës amerikane. Sipas studentëve kjo lëvizje po bëhet jo për të protestuar por më shumë si simbolikë për t’i kërkuar Ambasadës së SHBA-ve mbështetje ligjore, nisur kjo nga represioni policor i nisur që dje. Studentët duan gjithashtu ...

Read More »