Home * Art & Kulturë * Kulturë

Kulturë

Ermonela Jaho shkëlqen në “Royal Opera House”

Sopranoja me famë botërore Ermonela Jaho ka marrë një tjetër vlerësim nga pristigjozja britanike ”Financial Times”. Sopranoja e cila ndodhet në Londër, ku ngjiti në skenë operetën e famshme “La Traviata”, konsiderohet ylli i operistikës ndërkombëtare. Jaho e ka kënduar La Traviatën 10 vjet më parë, shkruan gazeta, dhe është e lehtë të kuptohet pse ka marrë ftesa të përsëritura. ...

Read More »

Filmi rus thyen të gjitha rekordet

Është pikërisht një film kushtuar Luftës së Dytë Botërore, i cili ka thyer rekordet e shikueshmërisë në Rusi, sipas profesionistëve të sektorit. “T-34”, është titulli i tij i huazuar nga emri i një tanku sovjetik, simbol i fitores ndaj Gjermanisë naziste, ky film me metrazh të gjatë mblodhi 713 milionë rubla (9,8 milionë euro) të ardhura vetëm fundjavën e parë ...

Read More »

Danimarka ka përqafimin lëndë shkolle

Nga KultPlus Ky material, nëpërmjet pyetjes retorike (që nuk ka nevojë për një përgjigje) se ‘ Si është e mundur që fëmijët danezë duken të përshkruar nga një lumturi e qëndrueshme dhe shfaqen të edukuar dhe të sjellshëm?’ mund të shërbejë si përqasje tek fëmijët shqiptarë. Motivimi te fëmijët danezë është më i thjeshtë se sa mund të mendohet: Gjithmonë ...

Read More »

“Oscars” këtë vit mund të mbetet pa prezantues

Ceremonia e Çmimeve “Oscars”, nuk ka ende një prezantues të konfirmuar pas dorëheqjes së komedianit Kevin Hart. Sipas Daily Mail ceremonia do të mbahet në 24 shkurt 2019. Akademia e Arteve dhe Shkencave të Kinotekave, aktualisht nuk ka bërë oferta të reja për një prezantues së ri, por ende nuk është vendosur kush mund të jetë. Herën e fundit që ...

Read More »

Chris Brown nënshkruan marrëveshe me RCA Records

Chris Brown do të vijë ndryshe në vitin 2019. Këngëtari ka bërë të ditur se albumi vijues, “Indigo”, do të lansohet nga një kompani tjetër. RCA Records është labeli i ri i Chrisit, marrëveshje që jo vetëm zgjat partneritetin e tij me këtë label, por edhe lejon Brown që të jetë artisti më i ri ndonjëherë që ka në pronësi ...

Read More »

Zbulohet një statujë që mendohet të jetë e një personazhi biblik

Inxhinieri, Mario Tobia zbuloi kokën prej guri gjatë gërmimeve të realizuara në një qytet antik hebre të quajtur Abel Beth Maacah. Statuja tregon fytyrën e një njeriu me mjekër dhe me lëkurë të zeshkët dhe duhet të ketë qenë 25 cm në përmasë. Pjesa u gjet mes rrënojave të një ndërtese administrative, çka të bën të mendosh se duhet të ...

Read More »

Rrëfimi i rrallë i Demir Hyskjas para vdekjes: Besuam se po i shërbenim një kauze të madhe…

Demir Hyskja, gjatë gjithë karrierës së tij ka luajtur rreth 60 role në skenën e teatrit dhe rreth 40 role në filma. Ky “Artist i Popullit” ka luajtur edhe në skenat ndërkombëtare si në Gjermani, Francë, Itali, Rumani e gjetkë, ku ka vajtur Trupa e Teatrit Kombëtar, pjesëtar i së cilës ka qenë edhe ai. Që nga roli i dramës ...

Read More »