Home * Art & Kulturë * Kinematografi

Kinematografi

Sophie Turner nuk lante flokët teksa xhirohej ‘Game of Thrones’

Sansa Stark ka një kohë të gjatë pa bërë dush. Nëse keni menduar ndonjëherë se si seriali “Game of Thrones” i bëri aktoret të duken kaq autentikisht të gërshetuara dhe të yndyrshme në ekran – sekreti është se gjithë ajo papastërti është shumë e vërtetë. Në një intervistë me InStyle, Sophie Turner, e cila luan vajzën më të madhe Stark ...

Read More »

Filmi rus thyen të gjitha rekordet

Është pikërisht një film kushtuar Luftës së Dytë Botërore, i cili ka thyer rekordet e shikueshmërisë në Rusi, sipas profesionistëve të sektorit. “T-34”, është titulli i tij i huazuar nga emri i një tanku sovjetik, simbol i fitores ndaj Gjermanisë naziste, ky film me metrazh të gjatë mblodhi 713 milionë rubla (9,8 milionë euro) të ardhura vetëm fundjavën e parë ...

Read More »

Lady Gaga dhe Angelina Jolie në garë për rolin e Kleopatrës

Lady Gaga dhe Angelina Jolie janë përfshirë në një garë për një prej roleve më të mëdha në karrierën e tyre, atë të Kleopatrës. Aktorja fituese e Oscarit, 43-vjeçarja Jolie, ka qenë në bisedime qe disa muaj me producentët e Sonyt për të luajtur në ribërjen e filmit nga viti 1963, në të cilin rolin kryesor e ka luajtur Elizabeth Taylor. Nga ...

Read More »

MUZIKË Brit Awards 2019: Lista e plotë e nominimeve

Anne-Marie dhe Dua Lipa kryesojnë listën e nominimeve në 2019 Brit Awards. Sot janë shpallur nominimet e ngjarjes së madhe të vitit “Brit Awards 2019”, dhe më poshtë mund t’i shikoni të gjitha. Albumi britanik i vitit The 1975 – A Brief Inquiry Into Online Relationships Anne-Marie – Speak Your Mind Florence + The Machine – High As Hope George ...

Read More »

Kush pritet të fitojë Bafta Film Awards 2019

Me 12 nominime, filmi ”The Favourite” është si për ironi, favoriti në garën e sivjetshme të çmimeve “Bafta”. Njoftimi erdhi pak ditë pasi aktorja kryesore e tij, Olivia Colman fitoi një “Glob të Artë” për interpretimin e Mbretëreshës Anne.Numri i kandidaturave e shkëput shumë “The Favourite” nga rivalët e tij më të afërt; “Bohemian Rhapsody”, “A Star Is Born” dhe ...

Read More »

“Oscars” këtë vit mund të mbetet pa prezantues

Ceremonia e Çmimeve “Oscars”, nuk ka ende një prezantues të konfirmuar pas dorëheqjes së komedianit Kevin Hart. Sipas Daily Mail ceremonia do të mbahet në 24 shkurt 2019. Akademia e Arteve dhe Shkencave të Kinotekave, aktualisht nuk ka bërë oferta të reja për një prezantues së ri, por ende nuk është vendosur kush mund të jetë. Herën e fundit që ...

Read More »

Aktori i njohur dhuron gjithë pasurinë

Aktori Chow Yun-fat, 63 vjeç, ka vendosur të dhurojë të gjithë pasurinë e tij. Në total mendohet se ai ka një pasuri prej 600 milionë eurosh, por do e dhurojë të gjithën. I njohur për filmat aksion, ai bën një jetë shumë të thjeshtë në vendin e tij, në Hong Kong. Thuhet se përdor vazhdimisht metronë për të lëvizur dhe ...

Read More »

Filmi për jetën e Freddie Mecury fiton Golden Globe

Filmi biografik rreth legjendës së grupit Queen, Freddie Mecury, i titulluar “Rhapsody Bohem”, ka trimufuar në edicionin e 76-të i Golden Globe. Aktori më i mirë u shpall Rami Malek, i cili luajti rolin kryesor në Bohemian Rhapsody. Glen Klouz fitoi çmimin e aktores më të mirë në kategorinë e dramës për rolin e saj në “Woman”. Filmi “Green Book”, ...

Read More »

Fast and Furious 8

Del nga data 14 prill filmi i ri “Fast and Furious 8”. Protagonisti aktori Vin Diesel,  ka shpërndarë në faqen e tij zyrtare në Facebook edhe trajlerin e filmit.    

Read More »

E bukura dhe Bisha

Nuk ka dashur të marri rreziqe Drejtori  Bill Condon, autor i të Bukurës  dhe Bishës, film i Disney që del në kinema nga data 16 mars. Filmi ka si protagonistë Emma Watson dhe Dan Stevens është besnik i origjinalit, i frymëzuar nga përralla me Jeanne-Marie Leprince de Beaumont dhe të publikuar në vitin 1991. Kanë kaluar njëzet e gjashtë vjet, ...

Read More »