Home * Art & Kulturë

Art & Kulturë

Sophie Turner nuk lante flokët teksa xhirohej ‘Game of Thrones’

Sansa Stark ka një kohë të gjatë pa bërë dush. Nëse keni menduar ndonjëherë se si seriali “Game of Thrones” i bëri aktoret të duken kaq autentikisht të gërshetuara dhe të yndyrshme në ekran – sekreti është se gjithë ajo papastërti është shumë e vërtetë. Në një intervistë me InStyle, Sophie Turner, e cila luan vajzën më të madhe Stark ...

Read More »

Letrat e panjohura të Ernest Koliqit – Enveri po e shqyen kombin, ne bamë Shqipninë Natyrale

Një letërkëmbim i panjohur i viteve ’50 mes shkrimtarit dhe bashkëpunëtorit të tij Karl Gurakuqi. Figura e politikanit Ernest Koliqi, ministrit të qeverisë fashiste, ka penguar për gati 50 vjet të dëgjohet zëri i shkrimtarit Ernest Koliqi, bashkëthemeluesit të letërsisë moderne shqipe. Biblioteka shqiptare u varfërua prej mungesës sistematike të veprës së tij letrare dhe kulturologjike, vendin e veprës e ...

Read More »

David Bowie shpallet ikona më e madhe në botën e argëtimit

Këngëtari legjendar David Bowie u shpall ikona më e madhe në botën e argëtimit në shekullin e XX-të. E gjithë kjo pasi mori më së shumti vota në sondazh të bërë nga BBC duke lënë pas ikona të tjera, si Charlie Chaplin, Merilin Monroe dhe Billy Holyday. Qëllimi i votës ishte që audienca të zgjidhte “yllin më të madh të ...

Read More »

Fansat po e presin një bashkëpunim mes Noizyt dhe Taynës

Është duke u diskutuar për një bashkëpunim mes rep-artistëve Noizy dhe Tayna. Dy rep-artistët më të suksesshëm të momentit, Noizy dhe Tayna duket se i kanë bashkuar idetë për një bashkëpunim. Një faqe online në Instagram e ka publikuar një fotografi pranë të cilës ka dhënë lajmin i cili i ka gëzuar tejmase një pjesë të madhe të publikut. Pranë ...

Read More »

Rita Ora vihet në siklet kur pyetet për lidhjen me Andrew Garfieldin

Rita Ora nuk jep asnjë përgjigje kur vjen puna te marrëdhënia me Andrew Garfieldin. Në një intervistë të fundit me “The Morning Mash Up” në SiriusXM Hits 1, Ora kishte një reagim të papritur në një pyetje të një fanse sa i përket raportit me aktorin dhe rolin e tij në Spider-Man. Përgjigja e këngëtares shqiptare ishte në lidhje me ...

Read More »

Ermonela Jaho shkëlqen në “Royal Opera House”

Sopranoja me famë botërore Ermonela Jaho ka marrë një tjetër vlerësim nga pristigjozja britanike ”Financial Times”. Sopranoja e cila ndodhet në Londër, ku ngjiti në skenë operetën e famshme “La Traviata”, konsiderohet ylli i operistikës ndërkombëtare. Jaho e ka kënduar La Traviatën 10 vjet më parë, shkruan gazeta, dhe është e lehtë të kuptohet pse ka marrë ftesa të përsëritura. ...

Read More »

Madonna do të performojë në Eurovision 2019

Njoftohet se ylli i muzikës pop, Madonna, do të jetë e pranishme në Eurovision 2019. Kanë qenë mediat izraelite, të cilat kanë njoftuar se Madonna është në negociata me KAN për disa muaj për të performuar në Eurovision 2019. Thuhet se Madonna e ka pranuar ftesën por që kushtet financiare janë bërë pengesë që një kontratë të nënshkruhet. Tema e ...

Read More »

Grammy Awards do prezantohet nga Alicia Keys

Këngëtarja me famë botërore Alicia Keys, ka deklaruar se ndihet shumë e emocionuar që do prezantojë “Grammy Awards” këtë vit. Përsos të tjerash kjo është hera e parë që Alicia Keys do jetë në rolin e prezantueses, dhe kjo është ndër arsyet të cilat i rrit emocionet. “Jam shumë e emocionuar që do jem prezantuese e ceremonisë në mbrëmjen më ...

Read More »

Një shqiponjë fluturon mbi Shqipëri

Pasi është stërvitur nga turqit që kishin pushtuar vendin e tij, Skënderbeu u bë kundërshtari më i fortë i tyre. Një luftëtar gjenial dhe kurajoz, i aftë që të mundte armiq edhe pesë herë më të shumtë në numër se trupat e tij Shumë më herët se Garibaldi, ishte një njeri që me shumë të drejtë do ta kishte merituar ...

Read More »

Bebe Rexha: Mos i paragjykoni të tjerët pa i njohur

Bebe Rexha është mjaft aktive në rrjetet sociale duke dhënë këshilla jetësore për raportet mes njerëzve. 28-vjeçarja u ka kërkuar ndjekësve që të mos i paragjykojnë njerëzit pa i njohur apo të krijojnë mendim pa i dhënë një mundësi. “Si e urreni dikë që nuk keni folur apo nuk e keni njohur. Mos e doni dikë për shkak të asaj ...

Read More »