Home * Author Archives: girl

Author Archives: girl

Ushtria e Birmanisë vret 13 rebelë anti-qeveritarë

Zyrtarët ushtarakë të Birmanisë kanë thënë se i kanë vrarë 13 luftëtarë në kundërsulme të organizuara nda tyre pas sulmeve vdekjeprurëse të rebelëve kundër blloqeve policore më herët gjatë muajit janar. Rajoni i Rakhines është përballur me një valë të re të dhunës në javët e fundit për shkak të konfliktit të forcave të sigurisë me luftëtarët e Ushtrisë së ...

Read More »

Kërkohet referendum i dytë për Brexit

Deputetët britanik mendojnë se më e duhura është që të mbahet një referendum i dytë ku populli do të ketë dhe njëherë mundësinë të flasë në lidhje me Brexit, sidomos tani që politika po e ka të vështirë të gjej një zgjidhje për daljen e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian, vetëm populli mund t’i jap kahje kësaj çështje, shprehen ...

Read More »

BE i kundërpërgjigjet Vuçiqit

Maja Kocijançiq, zëdhënësja e Komisionit Evropian tha për Beta se qëndrimi i Bashkimit Evropian mbi taksat në importin e mallrave serbe, mbetet i qartë dhe është theksuar në mënyrë të përsëritur urgjencën e heqjes së këtyre masave. Maja Kocijançiq bëri këtë deklaratë në përgjigje të pyetjes nga Beta mbi deklaratën e presidentit serb Aleksandar Vuçiq se është thelbësore që bashkësia ...

Read More »

Hapet toka në Peru, misteri i frikshëm në Machu Pichu

Një rrëshqitje misterioze 2 km larg një prej trashëgimive më të mëdha botërore që gjendet në Peru, ka vënë në alarm autoritetet pasi rrezikohet një prej vendbanimeve më të lashta në Amerikën latine. 90 familje që banonin në atë zonë janë evakuuar, por ky nuk është shqetësimi real për autoritetet peruane, e jo vetëm, por rrëshqitjet masive të tokës po ndodhin në malin e Cusco, që vizitohet ...

Read More »

Plagosi me armë zjarri 20 vjeçarin, identifikohet autori në Tiranë

Një person është plagosur me armë zjarri në Tiranë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Yzberisht vetëm pak çaste më parë në Tiranë. Një person ka mbetur i plagosur në këmbë. Nuk dihen motivet dhe identiteti i personit te plagosur. “Rreth orës 17:40, në zonën e Yzberishtit, pas një konflikti të çastit është plagosur me armë zjarri në këmbë nje i ri rreth 20 vjeç, jashtë rrezikut për jetën. Policia ...

Read More »

Merkel: Parisi dhe Berlini një stimul për unitetin europian

Angela Merkel pasi nënshkroi një traktat të ri miqësie me Francën,  vlerësoi lidhjen e fortë mes dy kombeve. “Me Traktatin e Ahenit, presidenti Emmanuel Macron dhe unë kërkojmë të ndërtojnë atë që Gjermania dhe Franca kanë arritur së bashku”, tha ajo një mesazh video të publikuar sot. “Ne punojmë në Europë, ne duam të japim stimuj për unitet europian”, theksoi ...

Read More »

Në trupin e njeriut ndodhen të paktën 5 000 lloje bakteresh

Pas përditësimit të katalogut të baktereve në trupin e njeriut, nga rreth 1 500 llojet që njiheshin deri tani, numërohen gati 5 000, ku shumica, rreth 77%, ishin të panjohura, sipas një studimi të publikuar në revistën “Cell”, të drejtuar nga Italia, me grupin e bioinformatikës së Universitetit të Trentos dhe të koordinuar nga Nicola Segata dhe Edoardo Pasolli. Pas ...

Read More »

Fundoset varka në Detin Mesdhe, 117 emigrantë të zhdukur

Organizata Ndërkombëtare për Migrim ka bërë të ditur se 117 emigrantë, duke përfshirë dy fëmijë, janë zhdukur pas përpjekjeve për ta kaluar Detin Mesdhe. Sipas të mbijetuarve, në barkë ndodheshin gjithsej 120 persona, shkruan Euronews. Thuhet se shumica dërmuese e emigrantëve të zhdukur ishin afrikano-perëndimorë. Mirëpo në mesin e viktimave kanë qenë gjithashtu edhe 40 sudanezë të tjerë. Tre të ...

Read More »

Banorët e Unazës: Do të tërheqim zvarrë Edi Rama

Ka nisur edhe sot, protesta e banorëve të Unazës së re, të cilët kanë bllokuar rrugën kryesore, ndërsa me thirrje për anullimin e ndërtimit të projektit të “Unazës së Madhe” që prek banesat e tyre.  Një grua e revoltuar është shprehur se do të tërheqin zvarrë Edi Ramën. “A e patë sot me studentët dhe kur një vajzë  i doli kundër ...

Read More »

Si do të jetë moti nesër dhe në ditët në vijim

Gjatë ditës së nesërme do të kemi mot të vranët në të gjithë territorin të shoqëruar me reshje shiu. Gjithashtu do të kemi një ulje të lehtë të temperaturave krahasuar me dy ditët e fundit. Ndërkohë që java e ardhshme pritet të nisë me diell, por do të kemi sërish kthim të vranësirave dhe reshjeve të shiut duke nisur nga ...

Read More »