Home * Author Archives: admin

Author Archives: admin

Zoran Zaev betohet se pasaporta e tij do jetë e para në gjuhën shqipe

Në intervistën e parë pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese në vend, Kryeministri Zaev deklaroi se Ligji për gjuhët do të implementohet dhe ai do të jetë qytetari i parë maqedonas që pasaporta e tij do të përmbajë edhe gjuhë shqipe.

Read More »

Dok. Shk. Gëzim Xhepa: Studentët të vjedhur dhe të masakruar!

Pedagogu dhe specialisti i kirurgjisë plastike në QSU-të Dok. Shk. Gëzim Xhepa rrëfen sistemin “anadollak” shqiptar që detyron mjekët të marrin fugën. Ai flet për degradimin e infrastrukturës universitare dhe të sistemit arsimor, si dhe ka një këshillë për studentët protestues se si ata të mos përçahen nga politika Anila Dedaj I prirur pas matematikës dhe kritikës letrare ajo që ...

Read More »

Rama i maskur si Cakaj, nuk rezistoj dot pa provokuar të gjithë

Read More »

Luksemburgu do të jetë vendi i parë që e bën transportin publik falas

Luksemburgu është i destinuar të bëhet vendi i parë në botë që të bëjë të lirë të gjithë transportin e tij publik. Kryeministri i sapozgjedhur, Xavier Bettel, kreu i një qeverie koalicioni, ka njoftuar se të gjitha trenat, tramvajet dhe autobusët do të eliminohen biletat deri në verën e ardhshme. Qëllimi është zvogëlimi i trafikut të tmerrshëm që prek “Dukatin ...

Read More »

Zbulohet betimi i Edi Ramës: “Do zëvendësoj të gjithë ministrat me veten time”

Read More »

Presidenti Meta viziton Arkipeshkvinë një mijëvjeçare të Tivarit

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, në kuadër të vizitës zyrtare në Mal të Zi ka postuar këtë moment të veçantë nga vizita në Arkipeshkvinë një mijëvjeçare të Tivarit, e para vizitë e një Presidenti në këtë institucion kaq të shenjtë. ”Shumë i lumtur të vizitoja Arkipeshkvinë një mijëvjeçare të Tivarit, ku u prita nga Imzot Rrok Gjonlleshaj, me të cilin ...

Read More »

Siguria kibernetike e Izraelit

Me prodhimin e virusit Stuxnet në 2010, Izraeli u demonstrua superfuqi kibernetike. Qysh atëhere, ka arritur ta ruajë një status të tillë. Nëpërmjet përpjekjes së përbashkët të forcave të armatosura, inteligjencës, politikës dhe kompanive start-up. Në origjinë të gjithçkaje: shoku i shkaktuar nga Lufta e Yom Kippur “Energjia është një prej shtyllave kryesore të ekonomive; në disa prej tyre është ...

Read More »

Vatrat e nxehta gjeopolitike të vitit 20

Nga Michael Dempsey Në qoftë se 2018-a, ishte një vit i shenjuar nga sfidat ndërkombëtare që zienin së brendshmi por u shfaqën si kriza të plota, 2019-a mund të jetë viti i “shpërthimit” të tyre. Si ish-kongresmen dhe pastaj drejtor i Shërbimit të Inteligjencës Kombëtare, më lejoni të nxjerr në pah 5 sfida të mëdha gjeopolitike, të cilat kam frikë ...

Read More »

Kapet 1 ton drogë në grykderdhjen e Vjosës nga policia

Fier – Operacioni “Vjosa”, Policia parandalon një tentativë për trafik ndërkombëtar të lëndëve narkotike Policia e Shtetit në bashkëpunim me partnerët e Guardia di Finanza-s kanë parandaluar një tentativë për trafik lënde narkotike, përmes detit drejt Italisë. Operacioni nisi rreth orës 03:30 të mëngjes, kur u pikas mjeti lundrues disa milje në det. Policia Kufitare e Vlorës dhe GdF kanë ...

Read More »

Rama ka pasur probleme shëndetësore, mbrëmë në Spital

Anëtarja e LSI Elona Guri, njëherazi ‘krahu i djathtë’ i Monika Kryemadhit, përmes një statusi në rrjetet sociale i drejtohet kryeministrit Edi Rama. Sipas saj, Rama ka qenë mbrëmë vonë në spital. “Doktoresha fallxhore, po mbrëmë vonë për spital ke qenë. Keq ke qenë! Lere mallin, bëj palestër, siç ka thënë Doktoresha”, shkruan Guri e LSI e cila i është ...

Read More »