loading...
Home * Shkencë & Teknologji

Shkencë & Teknologji

Konfirmohen dy grimca të reja në CERN

Kur Heidi Schellman, eksperte në fushën e fizikës për grimcat, e pyetën për rëndësinë e kësaj fushe përgjigjia e saj ishte shumë e qartë: “Kur fizikantët fillojnë të matin gjëra të reja nuk ka asnjë katalog për pajisje që të na lejojë të realizojmë matje. Duhet t’i bëjmë vetë. Një analogji do të ishte një ekspeditë në Everest. Që dikush ...

Read More »

BE: Shqipëria dhe Bosnja të fundit në Rajon për plotësimin e kritereve për shkencën dhe teknologjinë

Ndryshe nga vendet e tjera të Rajonit, Shqipëria dhe Bosnja kanë mbetur pas në lidhje me plotësimin e kritereve për shkencën dhe teknologjinë, që kërkon Bashkimi Europian për integrimin. Plotësimi i kritereve për shkencën, kërkimin dhe inovacionin ka një nivel të mirë të përgatitjeje në Maqedoni, Malin e Zi dhe Serbi, ndërsa në Shqipëri, Bosnjë dhe Hercegovinë dhe Kosovë përgatitjet ...

Read More »

Nuk është zemra përgjegjëse

Këto janë neuronet transmetuese të gjëndjeve tona. Raporti i tyre në % tregon lumturinë, stresin, ankthin, skizofreninë dhe çdo ndjesi të momentit tek njeriu. Truri është përgjegjës për gjithçka, zemra është thjeshtë një pompë. Bien poshtë shprehjet ” Zemra ime “ ,  ” Të dua me zemër “ , ” Më ke thyer zemrën “ .

Read More »

Rekord i ri në Danimarkë: 22 shkurt 2017 është furnizuar 100% me energji elektrike nga era

Danimarka, me 22 shkurt 2017 ka gjeneruar energji të mjaftueshme nga era për të gjithë sistemin e saj të energjisë. Në total në Danimarkë ato janë gjeneruar 70 gigavat-orë nga era dhe 27 të tjerë nga instalimet në det të hapur. Në total, e gjithë kjo energji ka qenë e mjaftueshme për të përmbushur nevojat mesatare prej dhjetë milion shtëpi ...

Read More »

YouTube, një miliard orë video në ditë

Ekipi i YouTube ka njoftuar se shërbimi i popullarizuar video streaming sapo ka arritur një moment të ri dhe të rëndësishëm. Sipas tyre çdo ditë përdoruesit e YouTube shohin më shumë se një miliardë orë video përmbajtje. Kjo është rezultat i vlerës së madhe kryesisht për shkak të angazhimit të platformës për të siguruar që përdoruesit mund të kalojnë kohë ...

Read More »

Sony krijon kartën e memorjes SD më të shpejtë në botë

Sony ka zbuluar kartën e memorjes SD më të shpejtë në botë. SF-G  është projektuar për shkrepje fotosh në breshëri dhe regjistrim video 4K , të cilat përdorin shpejtësinë e shkrimit në 299 MB për sekondë. Ashtu dhe shpejtësia e leximit, 300 MB për sekondë për të transferuar file. Karta do të jetë në dispozicion në muajin mars në tri ...

Read More »

MWC 2017, Nokia prezanton tre pajisje

Ka shumë  pritje për prezantimin e Nokia në Mobile World Congress 2017 në Barcelonë. Tifozët e markës së dhe ekspertët janë duke pritur për të parë se çfarë prodhuesi finlandez do të propozojë. Thashethemet e fundit thonë që do bëhet prezantimi i disa smartphone të ri Android të cilat do të shënojnë kthimin e kompanisë në tregun celular ndërkombëtar.  Sipas, ...

Read More »

“Instagram” shpërblen kosovarin që gjeti mangësi në sistem me 25 mijë dollarë

Kompania “Instagram” e cila po rritet çdo ditë e më shumë, ka shpërblyer të riun kosovar Benjamin Gecaj, i cili ka arritur të gjejë mangësi në këtë rrjet social. Benjamini është nga fshati Llaushë, i komunës së Skenderajt dhe ndjek studimet e vitit të parë në Shkenca Kompjuterike në kolegjin privat UBT , përcjell Magazina.al. Ai si studenti i vetëm ...

Read More »

12 vjeçari trondit shkencën: Ja si është jeta në Mars, aty ka akoma njerëz që jetojnë

Ndoshta nuk e dini, por fëmijët që kujtojnë jetën e tyre të kaluar nuk është diçka e re. Rimishërimi padyshim është një temë interesante madje edhe për vetë shkencëtarët. Carl Sagan, një astronom dhe astrobiolog amerikan, thotë se rimishërimi duhet të studiohet seriozisht, duke thënë se “fëmijët shpesh raportojnë detaje nga jeta e tyre e mëparshme, që, pas studimit, dalin ...

Read More »
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com