loading...
Home * Art & Kulturë

Art & Kulturë

Letërsia, mënyra më e mirë për të kuptuar veten tonë?

Një burrë që flet me një kafkë. Një monolog për vetëvrasjen, në kufirin poroz midis mendjes dhe çmendurisë. Një vajzë që po mbytet në një përrua, e pikëlluar për babain e saj. Nëse David Lynch do të kishte bërë “Tëin Peaks” 400 vjet më parë, ai mund të kishte dalë me diçka të ngjashme. Por ky ishte Uilliam Shekspiri. Në ...

Read More »

Zbulohet një statujë që mendohet të jetë e një personazhi biblik

Inxhinieri, Mario Tobia zbuloi kokën prej guri gjatë gërmimeve të realizuara në një qytet antik hebre të quajtur Abel Beth Maacah. Statuja tregon fytyrën e një njeriu me mjekër dhe me lëkurë të zeshkët dhe duhet të ketë qenë 25 cm në përmasë. Pjesa u gjet mes rrënojave të një ndërtese administrative, çka të bën të mendosh se duhet të ...

Read More »

Aktori Bujar Asqeriu: Kësaj qeverie i ka ardhur fundi

Aktori i njohur i teatrit dhe i kinemasë, Bujar Asqeriu, shpreson se deputetët socialistë nuk do ta votojnë draftin e qeverisë për prishjen e Teatrit Kombëtar. Në një intervistë për gazetën ‘Panorama’, Asqeriu i sheh vendimmarrjet arrogante të Kryeministrit si elementë të diktaturës. Sipas tij, Presidenti francez Macron s’do guxonte kurrë të rrafshonte Komedinë franceze për asnjë tjetër projekt. I ...

Read More »

Rrëfimi i rrallë i Demir Hyskjas para vdekjes: Besuam se po i shërbenim një kauze të madhe…

Demir Hyskja, gjatë gjithë karrierës së tij ka luajtur rreth 60 role në skenën e teatrit dhe rreth 40 role në filma. Ky “Artist i Popullit” ka luajtur edhe në skenat ndërkombëtare si në Gjermani, Francë, Itali, Rumani e gjetkë, ku ka vajtur Trupa e Teatrit Kombëtar, pjesëtar i së cilës ka qenë edhe ai. Që nga roli i dramës ...

Read More »

Marjana Kondi shpërthen ndaj Hervin Çulit: Në krye të Teatrit kemi një …

Aktorja e mirënjohur e skenës dhe ekranit, Marjana Kondi, në një intervistë të botuar dje në “AFP”, ka reaguar ashpër ndaj drejtorit të Teatrit Kombëtar dhe këtij institucioni që po shkatërrohet sipas saj, nga vetë drejtori, Hervin Çuli, “nga sjellja e paskrupullt dhe e padrejtë” e tij. Ajo e quan një nga pengjet më të mëdha të jetës së saj ...

Read More »

25 vjet nga vdekja e Martin Camajt

Sot bëhen 25 vjet që nga vdekja e shkrimtarit dhe albanologur shqiptar, Martin Camaj në Mynih. Kërkimet akademike të Camajt u përqendruan në gjuhën shqipe dhe dialektet, në veçanti të atyre në Italinë jugore. Veprimtaria e tij letrare në harkun 45 vjeçar ka disa shkallë zhvillimi. Ai e nisi me poezinë, zhandër mbas të cilit i mbeti besnik gjithë jetën, ...

Read More »

Fast and Furious 8

Del nga data 14 prill filmi i ri “Fast and Furious 8”. Protagonisti aktori Vin Diesel,  ka shpërndarë në faqen e tij zyrtare në Facebook edhe trajlerin e filmit.    

Read More »

E bukura dhe Bisha

Nuk ka dashur të marri rreziqe Drejtori  Bill Condon, autor i të Bukurës  dhe Bishës, film i Disney që del në kinema nga data 16 mars. Filmi ka si protagonistë Emma Watson dhe Dan Stevens është besnik i origjinalit, i frymëzuar nga përralla me Jeanne-Marie Leprince de Beaumont dhe të publikuar në vitin 1991. Kanë kaluar njëzet e gjashtë vjet, ...

Read More »
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com